19/03/2023
Optimus Priamus 19 10 11 12 - 52 -
Terroristas 13 7 14 11 - 45 -

Μαζεύτηκαν και νίκησαν οι Optimus Priamus!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development, οι Optimus Priamus παρουσιάστηκαν πλήρεις μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και επιβλήθηκαν των Terroristas με σκορ 52-45. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Ανδρέας Χατούνογλου με 7 πόντους , 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημοσθένης Στέφος είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν από τις πρώτες στιγμές του αγώνα να πάρουν τα ηνία, με τον φωτεινό πίνακα στο πέρας του δεκαλέπτου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 19-13. Η παλαιά φρουρά της ομάδας έσυρε τον χορό στο διάστημα αυτό, με τους Καλτσάκα και Παπαδάκο να πετυχαίνουν από 6 και 4 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των Terroristas, 5 είχε o Λίτινας.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού δεν διεκδίκησε  δάφνες ποιότητας, καθώς έκλεισε με το επιμέρους 10-7. Οι Καλτσάκας και Παπαδάκος ηγήθηκαν για ακόμη μια φορά των προσπαθειών τους με 4 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, ο Κονοφάος ευστόχησε μια φορά έξω από τη γραμμή των 6.75. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 29-20!

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι Priamus ναι μεν κράτησαν το προβάδισμα  στο παιχνίδι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας. Ο Καλτσάκας πρόσθεσε 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολουθούσε σε απόδοση ο Χατούνογλου με 3. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Νίκας και Στέφος πέτυχαν τους δεκατέσσερις πόντους της ομάδας του στη περίοδο αυτή. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν το 40-34.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρά την πίεση της παρέας του Κονοφάου, κράτησαν τα ηνία στο παιχνίδι, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 52-45.

Οι Optimus Priamus είχαν 24/47 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 1/12 βολές, 36 ριμπάουντ, 16 ασίστ,6 κλεψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/30 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 10/21 βολές, 40 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη .

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Δελβενακιώτης 8, Δημητρίου, Καλτσάκας 16, Νομικός 2, Παπαδάκος 12, Πιερρουτσάκος 2, Σκουτέρης, Φλώρος 3, Φουντουλάκης 2, Χατούνογλου 7.

Terroristas(Κονοφάος): Βατικιώτης 2, Κονοφάος 3, Λίτινας 6, Μαυρίδης 4, Νίκας 11, Στέφος 19, Τσιαούσης.

Τι μας άρεσε: Η επανεμφάνιση του Ανδρέα Χατούνογλου!