11/11/2022
Flood BC 13 10 14 8 - 45 -
Πι Stoli α 12 16 19 14 - 61 -

Μαζεύτηκαν, άρεσαν και νίκησαν τα ΠιStoliA!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, τα ΠιStoliΑ πήραν το αίμα τους πίσω για την ήττα στο Basketaki Cup, καθώς επιβλήθηκαν της Flood με σκορ 45-61, πετυχαίνοντας κατά αυτό το τρόπο τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση .

Στις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έχοντας τους Σταματόπουλο και Ζαφειρόπουλο σε εξαιρετική κατάσταση πήραν το προβάδισμα, 7-2 και 9-4, η αντίδραση των παικτών του Λιόλιου ήταν άμεση, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν οκτώ αναπάντητους πόντους, 11-12, με τον Ασπιώτη να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων και να κλείνει τη περίοδο δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με σκορ 13-12 . Ο Μαυρεδάκης πέτυχε 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Ζαφειρόπουλος .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, αφού  οι τέσσερις ισάριθμοι πόντοι του Γαλανόπουλου έδωσαν για πρώτη φορά στη Flood τα ηνία στο σκορ, 13-16, εν συνεχεία αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους πέντε, 19-24, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 23-28 υπέρ των φιλοξενουμένων . Οι Γαλανόπουλος και Ιωαννίδης πέτυχαν από 4 πόντους, ενώ 4 είχε και ο Σταματόπουλος .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το ποδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς εκμεταλλευόμενοι την αθλτικότητα και την ενέργεια που διαθέτουν ως ομάδα, αλλά και το γεγονός ότι η Flood παρατάχθηκε στο κλειστό της Basketaki Arena με αρκετές απουσίες άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους δώδεκα πόντους, 31-43 και 33-45, με το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 37-47  . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Ιωαννίδης πέτυχε 10 πόντους, ενώ ο Σταματόπουλος είχε 6 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δια χειρός Ασπιώτη μείωσαν στους εννέα, 41-50, με την προσπάθεια της αντεπίθεσης τους να μένει ημιτελής, καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με σκορ 45-61 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Γαλανόπουλος με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος  είχε 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα .

Τα ΠιStoliΑ είχαν 28/53 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 5/10 βολές, 49 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/50 δίποντα, 0/16 τρίποντα, 15/24 βολές, 39 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη .

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης, Ασπιώτης 8, Βλάχος 9, Γρηγοράκης 2, Ζαφειρόπουλος 19, Κουσάσης 2, Σταματόπουλος 5 .

ΠιStoliA(Λιόλιος) : Βούλγαρης 6, Γαλανόπουλος 8, Ιωαννίδης 10, Κεφαλιανός 10, Κωνσταντινίδης 3, Μαρτζούκος 12, Μαυρεδάκης 10, Τζαβάρας,Τσαπανίδης 2 .

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μετά από καιρό μαζεύτηκαν, με αποτέλεσμα να καταφέρουν ξεδιπλώσουν στο παρκέ της Basketaki Arena ένα μεγάλο μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων !