10/01/2024
Tebelwolves 11 12 14 17 - 54 -
Σοποτό B.C. 20 17 14 14 - 65 -

Μαζεύτηκε το Σοποτό!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2024, αλλά και τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος το Σοποτό, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισε τους Tebelwolves με 54-65 στο Athens Sports Hall!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Σοποτό στο παιχνίδι, καθώς με ηγέτη τον Σοφιανόπουλο με 10 πόντους και άλλους 5 να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος, προηγήθηκε με 11-20. Ο Κορδαλής με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Τζερεμές και ένα δίποντο ο Κυριαζής.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 7 νέους πόντους του Σοφιανόπουλου, 4 του Κουτσουρή και τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 23-37. Τους Tebelwolves κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Κορδαλής με τους 7 νέους πόντους του, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Τζερεμές και Γεράνιος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κυριαζής πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των "Λύκων" και με 9 δικούς του πόντους, η διαφορά έπεσε στους 5, 37-42, 4:20 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Άμεσα ήρθε η απάντηση από το συγκρότημα του Λιάκου, αφού με 6 πόντους του Σκαμνάκη και 4 του Κουτσουρή, πήρε εκ νέου αέρα 14 πόντων, 37-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Σοποτό δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Σκαμνάκη, Σοφιανόπουλο και Αγγελογιαννόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 54-65. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κυριαζής, Καρπούζος, Μασοκώστας και Πουλάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 11/43 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/16 βολές, 16/33 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Κυριαζής με 19 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 3/12 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για το Σοποτό ο Σοφιανόπουλος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές, 2/3 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Tebelwolves (Καρπούζος): Κυριαζής 19 (4), Γεράνιος, Ζάτας 3, Καρπούζος 4, Κορδαλής 14 (2), Κουτρούλης, Μασοκώστας 5 (1), Πουλάκης 4, Τζερεμές 5 (1)

Σοποτό (Λιάκος): Αγγελογιαννόπουλος 10 (2), Γκόλιας 5, Ιωάννου, Καρατζάς 4, Κουτσουρής 8, Λουρίδας 2, Σκαμνάκης 12 (1), Σοφιανόπουλος 22 (4), Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο πλευρές!