15/03/2024
War Gamers 19 14 19 18 - 70 -
Reload 24 21 22 13 - 80 -

Μαζί στα playoff War και Reload!

Ένα όμορφο παιχνίδι με ρυθμό, με όμορφες φάσεις και εξαιρετικό κλίμα διεξήχθη το βραδάκι της Παρασκευής στο ΓΣΠ, με τους Reload να κερδίζουν τους War Gamers με σκορ 70-80, εξασφαλίζοντας έτσι την 8η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Elite by Betsson, με τους War Gamers να τερματίζουν 7οι, έχοντας ακόμη έναν αγώνα (πλέον τυπικό) την Τρίτη απέναντι στους Thunderdogs. Σε λίγες μέρες λοιπόν War Gamers με Αντίλαλο και Reload με Στιφάδο Bulls!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Reload να θέλουν και να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Ορέστη... ορεξάτο και τα τρίποντα να "χρωματίζουν" τον αγώνα και τον υψηλό ρυθμό από νωρίς. Ο Τάκης Πανταζής όσες φορές πήρε τη μπάλα στο ζωγραφιστό δημιούργησε... θέμα στους "Πολεμιστές", με τον Αβραμίδη από την άλλη, ειδικά με την απουσία των Καραγιάννη και Διαμαντή, να κουμαντάρει τις περισσότερες των επιθέσεων των γηπεδούχων, με την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει πίσω με σκορ 19-24. Ο Αντώνης ο Μακρυγιάννης πάτησε παρκέ, έκανε ακριβώς αυτά που ήθελε ο coach Σκλαβενίτηε και με 3 πόντους τους μείωσε, μέχρι ο Διονύσης ο Περιβολάρης με 2 τρίποντα βάλει τους φιλοξενουμενους στο ημίχρονο μπροστά με διψήφιο και σκορ 33-45.

Η συγκέντρωση ήταν το κύριο συστατικό στην εμφάνιση της παρέας του Περιβολάρη, με τους Δούρο και Ορέστη να δίνουν χείρα βοηθείας σε κατέβασμα της μπάλας και ανάληψη ευθυνών στο επιθετικό μισό στον Τριχιά. Ο Λαζαράκος πήρε και έβαλε σχεδόν κάθε σουτ που εκτέλεσε, αλλά ο Δούρος σε ένα κρίσιμο σημείο απάντησε σχεδόν άμεσα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 52-67, καθώς ναι μεν οι Κωνσταντίνου και Αβραμίδης έδωσαν... πνοή στους War, ο Τριχιάς όμως απάντησε ξανά. Πλέον οι Reload με το εισιτήριο για τα playoffs να είναι σφιχτά στα χέρια τους δε... ρίσκαραν, έδωσαν τη μπάλα στον Πανταζή, αυτός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με ένα "monster" double double και οδήγησε την παρέα του στη νίκη με τελικό σκορ 70-80!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πανταζής με 23 πόντους, 20 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Αβραμίδης με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, 3 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 25, Κωνσταντίνου 7, Μπερδεμπές 7, Λαζαράκος 18, Μέμεζας 7, Μακρινός, Μακρυγιάννης 3, Σκλαβενίτης 3.

Reload (Περιβολάρης Κ.): Τριχιάς 13 , Περιβολάρης Δ. 6, Ορέστης 15, Πανταζής 23, Δούρος 23

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!