02/07/2024
Black Mamba 22 23 29 22 - 96 -
Γκουρούδες 22 33 17 18 - 90 -

Mamba στους "16" για τον Μαρίτσα!

Στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Master League βρίσκεται το Black Mamba, καθώς επικράτησε των Γκουρούδων με 96-90 στη ρεβάνς της ήττας με 89-90 του πρώτου αγώνα!

Σαν σε συνέχεια του πρώτου παιχνιδιού εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες με 22-22! Ο Ραδίτσας με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση του Black Mamba, με τους Δημήτρη Μονέο, Χιμντάν και Δέδε να συνδράμουν από 4 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους 8 πόντους είχε ο Κλήμος, δύο τρίποντα ο Οικονόμου και 4 πόντους ο Μπαλαούρας.

Στη δεύτερη περίοδο οι Γκουρούδες ήταν σαφώς καλύτεροι επιθετικά και με 9 πόντους του Αχή, 8 του Αρτεμάκη, 6 του Βασιλάκη και 5 του Οικονόμου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 45-55! Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι 8 πόντοι που πέτυχε ο Δέδες και οι 5 του Ραδίτσα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπασδάνη έσφιξε την άμυνά του και με 11 νέους πόντους του Ραδίτσα, 10 του Μπολοτάκη και 5 του Δημήτρη Μονέου, επέστρεψε από το -12 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 74-72. "Κόλλησαν" επιθετικά σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, με τον Μπαλαούρα να σκοράρει 5 πόντους, 4 είχε ο Αρτεμάκης και από ένα τρίποντο έβαλαν οι Αχής - Οικονόμου. Σκορ τρίτης περιόδου 74-72!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Black Mamba έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Δέδε, Μπολοτάκη και Ραδίτσα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 96-90. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Γκουρούδες, ολοκληρώνοντας το ματς με τέσσερις παίχτες, με τους Κλήμο, Οικονόμου και Αρτεμάκη να ξεχωρίζουν επιθετικά.

Betsson MVP του Black Mamba ο Δέδες με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 9/14 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Γκουρούδων ο Κλήμος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/12 δίποντα, ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Χιμντάν 6, Γεραμάς 2, Δέδες 23, Μονέος Δ. 15, Μονέος Γ. 2, Μπολοτάκης 18, Ραδίτσας 27 (3), Ρεπάνης 3 (1)

Γκουρούδες (Αχής): Αρτεμάκης 17, Αχής 15 (4), Βασιλάκης 11 (1), Κλήμος 14, Μπαλαούρας 14 (2), Οικονόμου 19 (5)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν για ακόμη μια φορά οι δύο ομάδες!