01/06/2024
West Brothers 19 22 20 29 - 100 -
Los Ampeles Clowns 14 15 17 20 - 66 -

Με 100αρα η νίκη των West Brothers!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη δράση και αμφίρροπη μάχη από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι West Brothers κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας το σκορ στο 19-14. Ο Ανδρεάδης ξεχώρισε από νωρίς, δείχνοντας τις ηγετικές του ικανότητες στην επίθεση, ενώ οι Ταβλαρίδης και Φωτιάδης υποστήριξαν με επιτυχία την ομάδα τους. Από την πλευρά των Clowns, οι Σαχινίδης και Αγατσιώτης έδειξαν τις δυνατότητές τους, κρατώντας την ομάδα τους κοντά στο σκορ με αποφασιστικές προσπάθειες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι West Brothers άρχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, διευρύνοντας το προβάδισμά τους. Το σκορ στο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 41-29, με τους Ανδρεάδη και Ταβλαρίδη να κυριαρχούν στο γήπεδο. Ο Ανδρεάδης συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα, ενώ ο Ταβλαρίδης συνεισέφερε σημαντικά στην άμυνα και την οργάνωση του παιχνιδιού. Οι Clowns, παρά τις προσπάθειες των Σαχινίδη και Αγατσιώτη, δεν κατάφεραν να περιορίσουν την επιθετική ορμή των West Brothers και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι West Brothers κατάφεραν να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 61-46. Ο Φωτιάδης ανέβασε την απόδοσή του, σημειώνοντας κρίσιμους πόντους και παίζοντας καταλυτικό ρόλο στην αμυντική λειτουργία της ομάδας. Οι Clowns συνέχισαν να προσπαθούν, με τον Σαχινίδη να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση και τον Αγατσιώτη να παλεύει για κάθε μπάλα, αλλά η συνολική τους απόδοση δεν ήταν αρκετή για να μειώσει τη διαφορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι West Brothers έκαναν επίδειξη δύναμης, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με το εντυπωσιακό σκορ 100-66. Η ομάδα έδειξε απόλυτη κυριαρχία σε όλες τις πτυχές του παιχνιδιού, με τον Ανδρεάδη, τον Ταβλαρίδη και τον Φωτιάδη να συνεχίζουν την εξαιρετική τους απόδοση μέχρι το τέλος. Οι Clowns, αν και δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια, δεν κατάφεραν να αντέξουν την πίεση και το ρυθμό των West Brothers.

Ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Αλεξανδρος Φωτιαδης ο οποίος έβαλε 18 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Clowns είναι ο Χρυσοβαλάντης Σαχινίδης πέτυχε 14 πόντους.

West Brothers: Ταβλαρίδης 19 (6) , Φωτιαδης 18 (2) , Παπανικολαου 13 (3) , Βαλσαμίδης 7 , Ζηκουλης 14 (2) , Μαστοράκης 9 (2) , Ανδρεάδης 20 , Επιτρόπου

Los Ampeles Clowns: Αγατσιώτης Α. 4 , Σαββαίδης 2 , Πατσίκας 2 , Πολύχρους 4 (1) , Πανόπουλος 5 , Αγατσιώτης Κ. 10 , Σαχινίδης 14 (4) , Στράντζαλης 9 (1) , Σαμαράς 5 (1) , Αργυρίου 6 , Δαρας 5