25/09/2024
Leathal Pistols 31 21 30 24 - 106 -
Manchester United BC 12 16 7 17 - 52 -

Με 100ρα ξεκίνησαν οι Leathal Pistols

Η πρώτη 100αρα ήρθε από τα χέρια των Leathal Pistols αφού επικράτησαν με 106-52 της Manchester United BC. Η 1η περίοδος ήταν ωδή των Leathal Pistols που κράτησαν της Manchester United BC σε μονοψήφιο αριθμό πόντων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια. Στο επιθετικό κομμάτι έδειξαν υπερβάλλοντα ζήλο σημειώνοντας 31 πόντους. Η κόρνα τους βρήκε μπροστά με 31-12.

Στην 2η περίοδο η Manchester United BC είχε διαφορετική εικόνα. Ανέβασε το σκοράρισμα της και απείλησε προσωρινά τους Leathal Pistols. Όμως αυτοί δεν έμειναν με τα πιστόλια στις θήκες. Δυσκολεύτηκαν σχετικά με το πρώτο δεκάλεπτο αλλά έμειναν ψηλά και αυτοί. Στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 52-38.

Στην 3η περίοδο οι Leathal Pistols είχαν την κυριαρχία. Εξαιρετικοί τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση. Κράτησαν υψηλό τέμπο και με έξυπνες τοποθετήσεις δυσκόλεψαν σε μέγιστο βαθμό την Manchester United BC, οι οποίοι δεν έβρισκαν απαντήσεις. Η διαφορά ανέβηκε κατακόρυφα και δεν άφησε περιθώρια ανατροπής. Το τελικό σκορ της περιόδου ήταν 82-45 και μιλούσε από μόνο του.

Η 4η περίοδος ήταν η καλύτερη εικόνα της Manchester United BC καθώς φάνηκε να έχει φύγει πλέον το άγχος, σαν να είχαν καταλάβει την τελική έκβαση. Εν τέλει οι Leathal Pistols πήραν τη νίκη με 106-52 και έγινε η πρώτη ομάδα που ξεπερνάει τους 100 πόντους για τη φετινή διοργάνωση.

Novibet MVP ανακυρήχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλεξανδρίδης με 39 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασσίστ.

Από την πλευρά των Manchester United BC ξεχώρισε ο Νίκος Αφεντουλίδης με 13 ριμπάουντ.

Leathal Pistols: Αλεξανδρίδης 39 (3), Βογιατζής 2, Καραγκιαούρης 11, Μαρκόπουλος 0, Μιχέλης 14, Παπαστογιαννίδης 18 (2), Πρωτογερόπους 7 (1), Ψάλτης 14 (4)

Manchester United BC: Αφεντουλίδης 2, Γκοντόρας 0, Καρακώστας 23 (5), Λαμπρέλλης 12 (1), Τραχαλιός 0, Χριστοφίδης 15 (1)