20/04/2024
Kasonic Beers 18 27 16 20 - 81 -
Intercity BC 11 5 9 15 - 40 -

Με 21/42 τρίποντα και να θες... δε χάνεις!

Το παιχνίδι ήταν πολύ όμορφο από το ξεκίνημά του και όσο οι δύο ομάδες έπαιζαν ελεύθερα τόσο πιο καλές φάσεις έβγαιναν για τα δύο σύνολα. Τον φρενήρη ρυθμό του αγώνα τον έδινε ο Ρουμελιώτης, με τον Προσηλιακό να ακολουθά και να μην έχει πρόβλημα να εκτελέσει είτε από τα 6.75 είτε από κοντά. Ο Νικολάου με τον Σταυρόπουλο... σιγοντάρησαν τον εξαιρετικό στο πρώτο δεκάλεπτο Μπαλαφούτη και μείωσαν στο 18-11 πρώτης περιόδου. Ο Γιώργος Ζυγούρης ένιωθε... Στεφ Κάρι στην τοποθεσία ΣΕΦ στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά ανέβηκε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-16 για τους Beers.

Τα 12/21 τρίποντα που είχαν οι Kasonic στο πρώτο ημίχρονο δε συνεχίστηκε, με την Intercity παράλληλα να βελτιώνει την απόδοσή της και να βλέπει Νικολάου και Μπαλαφούτη να σκοράρουν ξανά. Η... τάση όμως των γηπεδούχων βγήκε ξανά στην επιφάνεια, με τον Ρουμελιώτη να σκοράρει από τα 6.75 και να γράφει το 61-25 τρίτης περιόδου. Τα ίδια... Παντελάκη μου και στη συνέχεια του αγώνα, με την υπέροχη μέρα των γηπεδούχων από τα 6.75 να του πάει μέχρι τέλους και το τελικό σκορ στο τέλος της αναμέτρησης να είναι το 81-40!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δρόσος Ρουμελιώτης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη. Από τους φικοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολαου με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίμτα, 5 λάθη.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Μπακούρος 6, Προσηλιακός 23, Λύκος 2, Ζυγούρης 17, Ρουμελιώτης 22, Καρακωνσταντής 11.

Intercity (Μπαλαφούτης): Στρίκος 8, Μπαλαφούτης Η, Σπαής 7, Μπαλαφούτης Γ. 9, Σταυρόπουλος 3, Νικολάου 10, Παπασημινός 3.

Τί μας άρεσε: Το 21/42 τρίποντα των Golden St... εεε των Kasonic Beers!