Iron Maidan 12 9 18 18 - 57 -
Ερυθρός Σταυρός 19 16 15 23 - 73 -

Με 35άρα του Αγραπίδη ο Ερυθρός !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall ο Ερυθρός Σταυρός έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική του φετινή πορεία, επικρατώντας εύκολα των Iron Maidan με καταπληκτική εμφάνιση του Αγραπίδη, ο οποίος σταμάτησε στους 35 πόντους με τρομερά ποσοστά ευστοχίας.

Σκοράροντας από πολύ νωρίς με μεγάλη συνέπεια, ο Ερυθρός έδειξε τις διαθέσεις του, βρίσκοντας λύσεις από τους Αγραπίδη (8π.), Κουτουζή (5π.), Ceka (4π.) και Κυριακόπουλο (2π.). Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι γηπεδούχοι, απαντώντας με καλάθια των Λημνίδη (4π.), Θ. Μαλτέζου (4π.), Α. Μαλτέζου (2π.) και Παληγιάννη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το επιθετικό κρεσέντο του Αγραπίδη (12π.) επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας. Στην αντίπερα όχθη, ο Παληγιάννης (6π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα, όμως οι Μαιντανοί πήγαν στα αποδυτήρια όντες πίσω με 14 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 21-35.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, διανύοντας το καλύτερο τους διάστημα στο ματς και μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά με πρωταγωνιστές τους Λημνίδη (9π.), Α. Μακρή (3π.), Θ. Μαλτέζο (3π.) και Παληγιάννη (2π.). Στην άλλη πλευρά ο Ερυθρός βασίστηκε κυρίως στο γοργοπόδαρο Ceka (6p.) και παρέμεινε σε θέση οδηγού. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το δίδυμο Αγραπίδης (12π.) - Κουτουζής (9π.) πήρε φωτιά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης, εκτοξεύοντας τη διαφορά. Μόνος του πάλευε από πλευράς Maidan ο Παληγιάννης, σκοράροντας 14 πόντους στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Iron Maidan είχαν 22/54 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Ερυθρός Σταυρός με 23/45 δίποντα, 8/28 τρίποντα και 3/15 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Αγραπίδης με 35 πόντους και double-double, έχοντας 11/13 δίποντα, 4/8 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παληγιάννης με 24 πόντους, έχοντας 10/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Iron Maidan (Μακρής) : Κατσάνος, Λημνίδης 19 (1), Μακρής 3 (1), Μαλτέζος Α. 3, Μαλτέζος Θ. 7, Παληγιάννης 24.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής) : Ceka 14, Αγραπίδης 35 (4), Ασημομύτης 2, Γαιτάνης 2, Κολοβός, Κουτουζής 14 (4), Κυριακόπουλος 3, Πάντζαλης, Παπαδόπουλος 3, Φάλαγγας.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Betsson mvp Αγραπίδη.