26/01/2020
The Jokers 10 22 20 21 - 73 -
Milwaukee Sucks 9 18 17 15 - 59 -

Με αεροπορία Gaafar και Κωστελέτο οι Jokers!

Με νίκη συνέχισαν την πορεία τους οι Jokers στο πρωτάθλημα της Master , στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού απέναντι στους Milwaukee Sucks, με 73-59.

Πολλά τα λάθη στην αρχή του παιχνιδιού για Milwaukee, με τους Jokers να το εκμεταλλεύονται και να περνούν 4-0 μπροστά. Ισορρόπησαν στη συνέχεια οι παίκτες του Ροϊδόπουλου με Νικολάκη Τσίνα και Καπετανάκη να σκοράρουν, με τους Κηρύκο και Φιλιππάκο να ξεχωρίζουν από πλευράς Jokers, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-9.

Πανόπουλος Κωστελέτος και Γκαφάρ ξεκίνησαν δυναμικά τη δεύτερη περίοδο, με τον Πανόπουλο να είναι εξαιρετικός πασάροντας και σκοράροντας, με το δίδυμο ψηλών των γηπεδούχων να εκμεταλλεύονται τις εμπνεύσεις του. Η ενέργεια και η εκτελεστική δεινότητα του Οικονόμου από Milwaukee ισορρόπησε το παιχνίδι, με τους Jokers τελικά να μπαίνουν στο ημίχρονο με το 32-27 υπέρ τους.

Πιθανότατα το καλύτερο δεκάλεπτο του αγώνα να ήταν το τρίτο, με καταιγισμό τριπόντων από Κηρύκο (4) ο οποίος όταν είδε τους Sucks να είναι κολλημένοι στο σκορ στο πεντάλεπτο, μην αφήνοντας τους Jokers να ξεφύγουν, αποφάσισε να πάρει το όπλο του και να οδηγήσει τους Jokers στο 52-44 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι επαφές ξεκίνησαν να γίνονται πιο έντονες, το πάθος να ξεχειλίζει με τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους Milwaukee Sucks  να μειώνουν ακόμα και στους πέντε με καλάθι του Νικολάκη, αλλά ένα τρίποντο-μαχαίρια του Πανόπουλου αύξησε ξανά τη διαφορά, με τους Γκαφάρ και Κωστελέτο στο τελευταίο δίλεπτο να αναλαμβάνουν να οδηγήσουν με ασφάλεια τους γηπεδούχους Jokers στο ροζ φύλλο αγώνα, με 73-59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Κωστελέτος με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη. Από πλευράς Milwaukee ξεχώρισε ο Κώστας Οικονόμου με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι Jokers είχαν 19/43 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 κλεψίματα και 15 λάθη. Συνολικά οι Milwaukee είχαν 19/44 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 9/13 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 18 λάθη.

The Jokers (Τριανταφύλλης): Γκαφάρ 16 (10 ριμπ), Παπαδημητρίου 2, Φιλιππάκος 3, Πανόπουλος 15, Κήρυκος 16 (5), Τζιτζογλάκης 4, Κωστελέτος 17 (14 ριμπ).

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καββαθάς, Τσίνας 14, Φωτόπουλος 5 (7 ριμπ), Νικολάκης 8, Γανέλης, Οικονόμου 23, Παγούνης, Καπετανάκης 7 (11 ριμπ), Γκολφινόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η εκτελεστική δεινότητα του Κηρύκου από τα 6.75 καθώς και το δίδυμο Κωστελέτου Γκαφάρ!