31/05/2022
Uncle Drew 28 24 15 29 - 96 -
Elitήριοι by pinguin.gr 12 20 16 17 - 65 -

Με άλλον αέρα ο Drew!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Master στο Summer πήρε ο Uncle Drew που επικράτησε στο κλειστό του Κολωνού με 96-65 των Elitήριων.

Επιβλητικός ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο ο Uncle Drew με πολλά τρίποντα και αρκετά καλό ρυθμό στην επίθεση. Με τους Πούρο και JJ να βάζουν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα , οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά, 28-12. Για τους Elitήριους, ξεχώρισε ο Θανάσης Πατωνίδης με 6 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Uncle Drew ήταν τρομακτικός και η διαφορά αντί να μειώνεται, αυξανόταν. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 20, 52-32. Για τους γηπεδούχους, 9 πόντους έβαλε. Ο Αδάμ Παπαμαστοράκης, ενώ για τους «μαύρους» 5 ο Θανάσης Πατωνίδης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κυριαρχία του Drew συνεχίστηκε με τους «κίτρινους» ουσιαστικά να «κλειδώνουν» την νίκη, αφού η διαφορά είχε παγιωθεί στους. Στο 30΄το σκορ ήταν 67-48. Μπονάτσος από την μία με 5 πόντους και Θανάσης Πατωνίδης από την άλλη με 6, ηγούνταν ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Uncle Drew, διαχειρίστηκε με ευκολία το προβάδισμα του, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 96-65 παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο στο φετινό Summer. Αντίθετα, δεύτερη σερί ήταν για τους Elitήριους, που καλούνται να επιστρέψουν αν θέλουν να διεκδικήσουν την είσοδο στα playoff.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο JJ Χριστόπουλος με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Πατωνίδης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 34/67 εντός πεδιάς, 15/36 τρίποντα και 13/17 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 27 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη, οι Elitήριοι είχαν 24/60 εντός πεδιάς, 4/15 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 12 λάθη.

Uncle Drew (Μπονάτσος): Κανδηράκης 13, Πούρος 16, JJ 27, Παπαμαστοράκης 20, Βαρβαρίδης 10, Βλυσσίδης 5, Μπονάτσος 5

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Πατωνίδης Θ 20, Λαμπρινός 8, Πατωνίδης Φ 4, Λαμπρόπουλος Λ 6, Λαμπρόπουλος Π 12, Κωνσταντινάκος 15.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Uncle Drew για 40 λεπτά!