09/12/2023
The Roots 6 8 11 22 - 47 -
Flint Tropics 12 17 16 15 - 60 -

Με άμυνα και Τζαμτζή οι Flint Tropics

Χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα, οι Flint Tropics επικράτησαν των The Roots με σκορ 47-60, σε μια αναμέτρηση που και οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν ισόπαλες λίγο πριν τη λήξη της περιόδου με σκορ 6-6. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 και πρωταγωνιστή τον Τζαμτζή έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 6-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Flint Tropics,  με πολυφωνία στην επίθεση και καλή άμυνα, αύξησαν και άλλο τη διαφορά. Τζανέτης, Καραντζής, Γκατζηρούλης, Τζαμτζής έδωσαν λύσεις επιθετικά στους φιλοξενούμενους, με τον Νικολάου να ξεχωρίζει για τους γηπεδούχους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-29.

Oι Flint Tropics συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στην τρίτη περίοδο και να βρίσκονται μπροστά στο σκορ. Οι The Roots, αν και κατέβηκαν με πλήρες ρόστερ, δεν έβρισκαν απαντήσεις στις επιθετικές συνεργασίες των φιλοξενούμενων. Η τρίτη περίοδο έκλεισε με σκορ 25-45.

Στην τελευταία περίοδο είχε κριθεί ο νικητής και αυτό έδωσε το δικαίωμα στις δύο ομάδες να χαλαρώσουν. Οι The Roots είχαν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 22 πόντους, όμως ήταν πλέον πολύ αργά. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 47-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τζαμτζής με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Νικολάου με 12 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 11/32 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 7/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/57 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 9/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 14 λάθη.

The Roots (Κότσιρας): Νικολάου 12, Λαγωνικάκης 3, Σοκολάκης 6, Ανδραβίζος Θοδ. 7, Γουρνέλος 4, Λουλουργάς 8, Αργυράκης, Ανδραβίζος Δημ, Κατσουράνης, Ζαμπάρας 4, Γούλας 1, Φιλίππης.

Flint Tropics (Τσέκερης): Τζανέτης 14, Τζαμτζής 13, Γράσσος 4, Καραντζής 4, Ευθυμιόπουλος 3, Γκατζηρούλης 8, Τσέκερης 5, Χατζηνάκης 9.

Τι μας άρεσε: Το all around παιχνίδι του Τζαμτζή.