03/10/2021
Buzzer Eaters 16 7 17 15 - 55 -
Panzerakia - 12 6 8 - 26 -

Με άμυνα από ατσάλι οι Buzzer Eaters!

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου πήραν χθες το απόγευμα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι Buzzer Eaters, καθώς κέρδισαν και τα Panzerakia με 55-26 και τερμάτισαν πρώτοι στον όγδοο όμιλο.

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Buzzer Eaters στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Ρίζου και βοήθειες των Λιγνού, Ζαννιά, Βουνισέα και Δεδεμάδη, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 16-0, με τον αντίπαλο να παραμένει απόντος στο πρώτο δεκάλεπτο!

Στην δεύτερη περίοδο τα Panzerakia βρήκαν τα πατήματα τους και με τον Δημήτρη Πάγκαλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους, κατάφεραν από το -19 να ρίξουν την διαφορά στους 11, 23-12. Ο Ζαννιάς με 4 πόντους και ο Δεδεμάδης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Buzzer Eaters, αφού με προσωπικό show του Ζαννιά με 10 πόντους και τριποντάκι του Ρίζου, έφτασαν στο +22, 40-18. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Χριστόπουλου να αντιδράσει ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους του Σουρουλίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-18!

Με την διαφορά στους 22, 40-18, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο παιχνίδι και έτσι οι γηπεδούχοι πατώντας εκ νέου γκάζι, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 55-28, έπειτα από 6 πόντους του Βουνισέα και τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου. Για τους κιτρινόμαυρους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δημήτρης Πάγκαλος, Σύλλας και Πάλλας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 15/39 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 11/52 δίποντα και 0/18 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Κορυφαίος των Buzzer Eaters ο Ζαννιάς με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Panzerakia ο Σουρουλίδης με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Γιάννος 2, Βουνισέας 8, Ρίζος 12 (3), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Ζαννιάς 16 (2), Δεδεμάδης 7, Δρούγκας 1, Καυκάς 1, Λιγνός 4

Panzerakia (Χριστόπουλος): Σύλλας 2, Πάλλας 4, Πάγκαλος Λ. 3, Γκανής, Σουρουλίδης 6, Πάγκαλος Δ. 10, Καλιακούδας 1, Χαραλαμπάκης

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό ξεκίνημα που πραγματοποίησαν οι Buzzer Eaters!