10/11/2022
Gunners 12 19 14 3 - 48 -
Hellenic Energy 14 7 9 9 - 39 -

Με άμυνα για σεμινάριο οι Gunners!

Βράδυ Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Gunners (1-1) υποδέχθηκαν τα ΕΛ.ΠΕ (1-1) για την 3η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League, με την ομάδα των Πάνια και Καραμπέτσου να επικρατεί με 48-39, χάρη στην εξαιρετική της αμυντική της λειτουργία. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Gunners μέτρησαν 21 κλεψίματα, αναγκάζοντας παράλληλα τους αντιπάλους τους σε 23 λάθη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τα ΕΛ.ΠΕ να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικά στο ξεκίνημα. Διακουμής (5π.), Προκοπίδης (4π.), Γιαννίμπας (3π.) και Καλαρίδης (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ από πλευράς Gunners ο Ακουμιανάκης (10π.) ξεκίνησε καυτός το ματς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-14.

Εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Gunners να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση. Αξιοσημείωτη ήταν η επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων που βρήκαν λύσεις χάρη σε 7 διαφορετικούς παίκτες, με τον Πάνια (7π.) να κάνει τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, μόνο ο Προκοπίδης (6π.) κατάφερε να σκοράρει εντός πεδιάς για τα ΕΛ.ΠΕ που έμειναν πίσω. Σκορ ημιχρόνου, 31-21.

Μετά την ανάπαυλα, οι Gunners παρέμειναν συγκεντρωμένοι στην άμυνα διευρύνοντας ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα. Το δίδυμο Πάνιας (10π.) – Ακουμιανάκης (4π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Τα ΕΛ.ΠΕ, από την άλλη, συνέχισαν να σκοράρουν με δυσκολία, με τους Διακουμή (3π.) και Καλαρίδη (5π.) να πετυχαίνουν τους λιγοστούς πόντους της ομάδας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-30.

Στην τέταρτη περίοδο τα ΕΛ.ΠΕ βελτιώθηκαν κατά πολύ στο αμυντικό σκέλος, οδηγώντας σε μπλακ άουτ τους Gunners που σκόραραν μόλις 3 πόντους. Προκοπίδης (5π.), Θεάκος (2π.) και Καλαρίδης (2π.) πάλεψαν να ανατρέψουν την κατάσταση, όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει. Οι Gunners διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και επικράτησαν με 48-39 φτάνοντας τις 2 νίκες στο πρωτάθλημα της Evolution.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gunners είχαν 17/56 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα ΕΛ.ΠΕ είχαν 11/40 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 8/21 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 23 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ακουμιανάκης με 16 πόντους, έχοντας 6/17 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Καλαρίδης με 9 πόντους, έχοντας 3/12 δίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Gunners (Παναγόπουλος) : Ραυτόπουλος 2, Πάνιας 17 (3), Καλογιαννίδης 2, Ακουμιανάκης 16, Κογιώνης 1, Παπαγεωργίου 2, Καραμπέτσος 4, Παπαδόπουλος 4.

ΕΛ.ΠΕ (Χατζηπέτρου) : Γιαννίμπας 4 (1), Διακουμής 8 (2), Προκοπίδης 16, Θεάκος 2, Καλαρίδης 9, Καρσιακάλης, Κυπραίος.

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική άμυνες του Καραμπέτσου.