26/10/2020
Kavlanta Hawks 9 4 7 16 - 36 -
Optimus Priamus 9 10 10 16 - 45 -

Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα οι Optimus Priamus!

Το απόγευμα του Σαββάτου 24 Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Οptimus Priamus με άμυνα για σεμινάριο επικράτησαν με 36 – 45 των άστοχων Kavlanta Hawks και πήραν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στον τρίτο όμιλο της D2.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων. Οι Priamus κατάφεραν στην αρχή να προηγηθούν με 4 πόντους του Σακελλαρίου και 5 του Χατούνογλου, αλλά οι Hawks αντέδρασαν και με 4 του Ιωαννίδη,δίποντο του Αναστασίου και τρίποντο του Αλεβίζου έφεραν το ματς στα ίσια (9 – 9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των φιλοξενούμενων καθήλωσε τους Hawks σε μόλις 4 πόντους με Παπαδημητρόπουλο και Βιδάλη. Στην επίθεση είχαν πρωταγωνιστή τον Καλτσάκα με 5 πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13 – 19.

Το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν αυτό που έκανε ξεκάθαρο φαβορί τους Optimus Priamus . Με τον Σακελλαρίου να βγάζει ενέργεια στην άμυνα και τους Χατούνογλου(4), Καλτσάκα, Λοΐζο και Ορφανουδάκη να σκοράρουν , άνοιξαν την διαφορά για να μειώσουν Βιδάλης, Παπαδημητρόπουλος και Ιωαννίδης 20 – 29.