12/07/2021
Aguanile 15 7 24 21 - 67 -
Lyonmen 17 19 12 13 - 61 -

Με ανατροπάρα στους 16 η Aguanile!

Στις 16 καλύτερες ομάδες της Summer Master League προκρίθηκε η Aguanile, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, κέρδισε τους Lyonmen με 67-61, επιστρέφοντας μάλιστα από το -14, και έτσι στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο της τους Gladiators!

Με το δίδυμο Κωστή και Θεοδώρου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι Lyonmen πήραν κεφάλι στο σκορ στα πρώτα λεπτά με 15-17. Για τους γηπεδούχους ο Σίνης ηγήθηκε της επίθεσης της ομάδας του στο ξεκίνημα του αγώνα, πετυχαίνοντας τους 13 από τους 15 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Θεοδώρου και Χριστοδούλου με 7 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 22-36. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Aguanile σε εκείνο το σημείο, με τον Σιμιτσόπουλο να πετυχαίνει 3 πόντους και τους Τζιγκουνάκη – Σίνη να προσθέτουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τζιγκουνάκης έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και με 18 δικούς του πόντους, αλλά και 6 του Σίνη, κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι, 46-48, βάζοντας ξανά την Agua στο παιχνίδι. Τους Lyonmen διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Δημητρίου και Φωτόπουλος με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα “Λιοντάρια” άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων μέχρι 3:00 για το τέλος, όταν με ακόμη 10 πόντους του Θεοδώρου και τρίποντο του Κωστή, προηγούνταν με 53-58. Κάπου εκεί οι γνωστοί – άγνωστοι Τζιγκουνάκης και Σίνης έβγαλαν το φίδι από την τρύπα και με 10 πόντους του πρώτου και 9 του δευτέρου, οδήγησαν την Aguanile στη μεγάλη ανατροπή με 67-61!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 14/47 δίποντα και 11/30 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 17/54 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Hall of Brands mvp της Aguanile ο Σίνης με 28 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/11 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Κωστής με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Aguanile (Γκέγκιος): Παπαναγιώτου 2, Σιμιτσόπουλος 7, Σίνης 28 (5), Καλαφάτης, Τζελέπης, Τασούλας, Γκέγκιος, Τζιγκουνάκης 30 (6)

Lyonmen (Δημητρίου): Θεοδώρου 24 (4), Φωτόπουλος 3 (1), Κωστής 15 (1), Μακρύγιαννης 5, Χριστοδούλου 7 (1), Δημητρίου 7 (1), Τζουβάνας, Καλαποθαράκος

Τι μας άρεσε: Το run and gun παιχνίδι των δύο ομάδων!