09/04/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 14 13 19 17 - 63 -
Bonobo BC 17 15 14 14 - 60 -

Με ανατροπή στην τρίτη θέση οι Brooklyn Bets!

Το απογευματάκι της Κυριακής 9 Απριλίου στο Basketaki Arena , σε ένα πολύ όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι, οι αδιάφοροι Bonobo είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά οι Brooklyn Bets με θηρίο ανήμερο τον Αγρέβη και ανατροπή στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, πήρε τη νίκη με 63 – 60 και κατέκτησε την τρίτη θέση στον δεύτερο όμιλο της Evolution που τους στέλνει πάνω στους Gladiators.

Οι Bonobo φάνηκαν να μπαίνουν πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού και κρατούσαν την πρωτοπορία με 14 – 17. Ο Λεκάντης ήταν μπροστάρης στην επίθεση των φιλοξενούμενων με 7 πόντους, με τον Δημοσχάκη να ακολουθεί από κοντά με 4, ενώ για τους Bets που δεν πατούσαν καλά στο ξεκίνημα, ο Αγγελόπουλος με 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του , ήταν ο πρωταγωνιστής την επίθεση των γηπεδούχων.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Ρούσσου και καλάθια από Μουχίμογλου – Θεοδωρόπουλο, προσπέρασαν 21 – 17, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί 0 – 11 για το 21 – 28. Η ομάδα του Παναγιώτου έβγαλε αντίδραση με Αγρέβη, Αγγελόπουλο και Ρούσσο μειώνοντας στον πόντο για να έρθει ο Λεκάντης με 4 συνεχόμενους, να διαμορφώσει το 27 – 32 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Bonobo στέκονταν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και με το δίδυμο Λεκάντη με 5 και Δημοσχάκη με 4 πόντους αντίστοιχα να παίρνουν τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα , ξέφυγαν 35 – 44. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έσφιξαν την άμυνα τους και εκμεταλλευόμενοι τον όγκο του Αγρέβη που πέτυχε 8 πόντους και τον Αγγελόπουλο που ακολούθησε με 5, έφεραν το ματς στα ίσια.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις με τον νικητή να κρίνετε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Bonobo μπήκαν αγριεμένοι, έβγαλαν πολύ ενέργεια και με καυτή τριάδα στην επίθεση τους Παυλόπουλο(5), Λεκάντη(4) και Σιαμάνη(4), ξέφυγαν με 52 – 64 δείχνοντας πως είναι πανέτοιμοι να αρπάξουν το ροζ φύλο.Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, οι Bets με τον Αγρέβη να καθαρίζει τα πάντα μέσα στο ζωγραφιστό βάζοντας και 4 ποντάκια και τον Μπέτση να εκμεταλλεύεται τον όγκο του με 6 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν την σπουδαία νίκη με 63 – 60.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Λεκάντης με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Brooklyn είχαν 26/57 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 8/16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Bonobo είχαν 25/53 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 4/18 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ , έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 17, Θεοδωρόπουλος 4, Αγρέβης 17(12ρ.), Μπέτσης 10, Μουχίμογλου 8(16ρ.),Χουσέας .

Bonobo(Φουραδούλας): Δημοσχάκης 12(17ρ.), Κιτσαντάς 8, Μπίτσικας 2(9ρ.), Παυλόπουλος 10, Λεκάντης 22, Σιαμάνης 6.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο των ψηλών των Brooklyn Bets και η ενέργεια που έβγαλαν οι Bonobo σε πολύ μεγάλο μέρος του παιχνιδιού.