20/11/2021
Hoopers BC 13 13 17 10 - 53 -
Παντοφlakers 15 11 8 15 - 49 -

Με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι οι Hoopers!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Hoopers άντεξαν στην πίεση στην σκληροτράχηλων Παντοφlakers και επικράτησαν με 53-49 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Development League. Οι Hoopers αφιέρωσαν τη νίκη στον τραυματία Φώτη Δημάκη και πάνε στο ντέρμπι της ερχόμενης Τρίτης απέναντι στους Brothers United με ανεβασμένη ψυχολογία.

Μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο στο Μενίδι, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από νωρίς τα πατήματά τους και να προσφέρουν όμορφο θέαμα. Οι Παντοφlakers προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με τα μακρινά σουτ του Η. Πυρνοκόκη (8π. με 2 τρίπ.), ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφερε και ο Γ. Δημακόπουλος (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι μετέπειτα νικητές βασίστηκαν κυρίως στο δίδυμο Χ. Λιαράκος (4π.) – Ν. Σιδέρης (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-15.

Το απόλυτο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά. Δυνατές μονομαχίες και μεγάλα καλάθια εκατέρωθεν έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο. Για τους Hoopers το κουπί στην επίθεση τράβηξαν κυρίως οι Σ. Πέτσης (4π.) και Ν. Σιδέρης (5π.). Οι Παντοφlakers βρήκαν εκ νέου στήριγμα στον Σ. Σκούρα (4π.), στο τρίποντο του Σ. Πλέσσα (3π.), αλλά και στα δίποντα των Θ. Μουγκαράκη και Α. Σιαράβα. Σκορ ημιχρόνου, 26-26.

Τρομερό ξεκίνημα μετά την ανάπαυλα επεφύλασσαν οι Hoopers. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 35-26. Οι Παντοφlakers είχαν άμεση αντίδραση, μειώνοντας στους 3 πόντους με δίποντα των Γ. Δημακόπουλο, Σ. Σκούρα, Η. Πυρνοκόκη και Μ. Καρπεράκη, όμως οι Hoopers απάντησαν με νέο εμφατικό σερί. Ν. Σιδέρης με 4 πόντους, Σ. Πέτσης με 3 και Σ. Μπίθας με 3 έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους σε αυτό το χρονικό σημείο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 43-34.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος. Οι δύο ομάδες κατέθεσαν σώμα και ψυχή στο παρκέ για το ροζ φύλλο. Οι Παντοφlakers πάλεψαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς με το μεγάλο τρίποντο του Η. Πυρνοκόκη (5π.), ενώ είχαν προηγηθεί οι 6 πόντοι του Θ. Μουγκαράκη. Οι Hoopers, παρότι απώλεσαν το προβάδισμα, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και χάρη στο μεγάλο καλάθι του Χ. Λιαράκου πανηγύρισαν δίκαια την 4η νίκη τους.

Οι Hoopers BC είχαν 19/55 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 6 μπλοκ. Οι Παντοφlakers είχαν 16/57 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 5/9 βολές, Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 8 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Λιαράκος με 10 πόντους και double -double, έχοντας 5/8 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Πυρνοκόκης με 15 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Hoopers (Τσεκούρας) : Μπίθας 3 (4 ριμπ., 1 τρίπ.), Λιαράκος 10 (10 ριμπ., 2 μπλοκ), Πέτσης 11 (1 τρίπ.), Σιδέρης 15, Μυστακίδης (6 ριμπ.), Γεωργόπουλος 7 (8 ριμπ., 7 λάθη), Τσεκούρας 3 (5 ριμπ., 3 ασί.), Ρέμπελος 2, Λιόκας 2 (6 ριμπ.).

Παντοφlakers (Πλέσσας) : Πυρνοκόκης 15 (3 τρίπ.), Δημακόπουλος 6 (5 ριμπ.), Πλέσσας 5 (1 τρίπ.), Κολιοφώτης, Καρπεράκης 2 (4 ριμπ.), Λέκκας (4 ριμπ.), Σιαράβας 2, Γαρυφαλλίδης 2 (5 ριμπ.), Σκούρας 9 (5 ριμπ), Καρκάνης (5 ριμπ.), Μουγκαράκης 8.

Τι μας άρεσε : Τρομερό πάθος από τις δύο ομάδες και πολλές εναλλαγές στο μομέντουμ του αγώνα.