08/02/2022
Athens Touvlakers 13 17 14 11 - 55 -
Drunk Team 23 17 20 25 - 85 -

Με άνεση η όγδοη νίκη της Drunk Team!

Την όγδοη νίκη της στον πέμπτο όμιλο της Development 2 League πήρε η Drunk Team που κέρδισε εύκολα τους Athens Touvlakers με 85-55 στο Basketaki Arena.
Από το πρώτο δεκάλεπτο η Drunk Team μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Παίζοντας καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση ευτύχησαν να προηγηθούν με 10 πόντους, 23-13 με τους Παούρη και Μουλαρογιάννη να οργιάζουν στην επίθεση. Για τους Touvlakers 7 πόντους σημείωσε ο Νίκος Μαρίνος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Drunk Team με τον Γιώργο Παούρη να τρέχει ακατάπαυστα το γήπεδο και να βάζει 7 πόντους προηγήθηκε με 18-38  είδε όμως σε λιγότερο από 1,30′ τον Μαρίνο να βάζει 10 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει στους 10, 40-30.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Drunk Team πίεσε στα 4/4 του γηπέδου και ανέβασε την διαφορά της στους 14, 44-30. Παράλληλα όμως, έκανε και πολλά φάουλ, συμπληρώνοντας ομαδικά από το πρώτο δίλεπτο στέλνοντας διαρκώς τους Touvlakers στις βολές. Το σκορ στο 30′ ήταν 60-44 υπέρ της Drunk Team.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0 των Touvlakers με καλάθια των Λεμπούση και Γιαννουλάκη, με τους «κίτρινους» να μειώνουν στους 10, 60-50 στο 32′. Από αυτό το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να τρέχουν στο γήπεδο, πάτησαν γκάζι και με τους Παούρη, Μουλαρογιάννη και Παπαπαναγιώτου πήραν την νίκη με 85-55 φτάνοντας έτσι τις 8 στο πρωτάθλημα.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Παούρης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη.
Συνολικά η Drunk Team είχε 34/85 εντός πεδιάς, 8/29 τρίποντα και 9/13 βολές. Πήρε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα, έκανε 12 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι Touvlakers είχαν 18/72 εντός πεδιάς, 7/27 τρίποντα και 12/21 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 2 τάπες.
Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Θεοδωρακόπουλος, Λειβαδάς 2, Πλούσος 2, Παϊσόπουλος, Μαρίνος 23, Κοσκέρας 11, Λεμπούσης 9, Γιαννουλάκης 8.
Drunk Team (Κανιάς): Κακκαβάς 4, Παπαβασιλείου 8, Μουλαρογιάννης 23, Κανιάς Τ 2, Τσούρτης 8, Παπαπαναγιώτου 10, Παούρης 21, Κανιάς Γ 9.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!