29/09/2024
Athens Warriors 11 13 10 19 - 53 -
Tripodiakos 21 18 27 23 - 89 -

Με άνεση το 2/2 ο Tripodiakos!

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι φιλοξενούμενοι, με τον Θεοδωρικάκο και τον Ευαγγελιάδη να βρίσκουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τα καλάθια του Αναστασόπουλου και Φραγκογιάννη και μείωσαν σε 11-21 το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Warriors να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν σκορ από τον Κατοίκο με σουτ από μέση απόσταση. Ο Tripodiakos απάντησε άμεσα με τα τρίποντα του Γαλανοπούλου, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 24-39.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Εξαιρετικός Ευαγγελιάδης, αλλά και Πατρίκιος έδωσαν λύσεις επιθετικά με προσωπικές ενέργειες ανεβάζοντας την διαφορά πάνω από τους 30.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Tripodiakou, αλλά πάλεψαν μέχρι το τέλος βρίσκοντας ωραίες φάσεις από Φραγκογιάννη και Αναστόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι έσβησαν τις μηχανές στο τέλος και πήραν μια σπουδαία νίκη με 53-89 απέναντι στους αξιόμαχος Athens Warriors.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Θεοδωρικάκος με 15 πόντους, 21 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αναστόπουλος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Athens Warriors (Αναστόπουλος): Αναστόπουλος 18, Αντωνόπουλος, Κατοίκος 11, Κατσαρός, Μπάσιος 4, Νάτσιος 4, Φραγκογιάννης 16

Tripodiakos (Θεοδωρικάκος): Γαλανόπουλος 19, Ευαγγελιάδης 28, Ζουρνάτσης 8, Θεοδωρικάκος 15, Πατρίκιος 19

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων!