20/02/2023
Space Jam 19 2 3 8 - 32 -
Campeon Εθνικός Star 14 13 16 19 - 62 -

Με άνεση ο Campeon Εθνικός Star!

Σε μία εύκολη επικράτηση έφτασε ο Εθνικός Star, που το βράδυ της Δευτέρας 20 Φεβρουαρίου δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στην Space Jam και πανηγύρισε τη νίκη με 32-62. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα δεκάλεπτο, καθώς στα τρία επόμενα πέτυχαν συνολικά 13 πόντους! Έτσι ο Εθνικός Star κατάφερε να πάρει την 7η νίκη του στη σεζόν (7-11), ενώ η Space Jam έπεσε στο 5-15, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν τη μάχη τους για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Όπως είπαμε και παραπάνω, οι γηπεδούχοι είχαν μόνο ένα καλό δεκάλεπτο, το πρώτο. Γιακουμής και Θεοδωρόπουλος ξεκίνησαν αρκετά καλά και έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα για το 11-5. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στη συνέχεια έπειτα από τις τρίποντες εκτελέσεις του Νάστου και του Θεοδωρόπουλου, με την Space Jam να βρίσκεται στο +12 (19-7). Λάγιος και Σέργης έκαναν ένα σερί 0-7 για την ομάδα τους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 19-14.

Από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και έπειτα η Space Jam δεν έβρισκε στόχο με τίποτα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις δύο πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο με τον Γιακουμή και στη συνέχεια η αστοχία έπιασε… κόκκινο. Εκμεταλλευόμενοι αυτό το γεγονός, οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ με τον Σέργη να κάνει το 21-22, ενώ ο Φλάσκος εκτελώντας πίσω αλλά και μπροστά από τη γραμμή του τριπόντου έγραψε το 21-27.

Και ενώ το τρίποντο του Μαυροσκότη (24-27) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έκανε την Space Jam να ελπίζει πως θα ορθοποδήσει ξανά, αυτό δεν συνέβη ποτέ, καθώς ήταν το πρώτο και το τελευταίο της καλάθι στην τρίτη περίοδο. Κάπως έτσι ο Εθνικός Star έχτισε μία διαφορά και έφτασε να προηγείται 24-35. Φλάσκος και Λάγιος «πυροβόλησαν» πίσω από τα 6,75 για το 24-41, ενώ ο τελευταίος διαμόρφωσε το 24-43 με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι βλέποντας του αντιπάλους τους να δυσκολεύονται αρκετά επιθετικά και στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ανέβασαν κι άλλο το δείκτη του σκορ με την διαφορά να φτάνει στο +31 (24-55). Εκεί ήρθε και το πρώτο καλάθι της Space Jam μετά από ώρα για το 26-55. Τίποτα πλέον δεν μπορούσε να αλλάξει στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και έτσι το φινάλε βρήκε τον Εθνικό Star να πανηγυρίζει τη νίκη του με 32-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τόλιας με 10 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 10 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Γιακουμής με 10 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 10 ριμπάουντ.

Η Space Jam είχε 9/39 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 2/8 βολές, 28 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ. Ο Εθνικός STAR μέτρησε 19/46 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 6/13 βολές και 47 ριμπάουντ. Επίσης είχε 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη και 4 μπλοκ.

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 10(10ρ.), Θεοδωρόπουλος 9(2ρ.), Νάστος 6(3ρ.), Φώτης, Παπαχαρίσης 2(8ρ.), Τσαϊρώβ 2(2ρ.), Ερρίπης, Πέτσας,, Μαυροσκότης 3(3ρ.)

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Βαλμάς 10(14ρ.), Λάγιος 13(4ρ.), Σιαπάνης 5(4ρ.), Τόλιας 10(10ρ.), Σέργης 16(10ρ.), Φλάσκος 8(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι 23 ασίστ του Εθνικού Star, δείγμα της κυκλοφορίας της μπάλας στην επίθεσή τους.