08/06/2023
Basket Maniacs 6 9 14 13 - 42 -
Athens Crips 11 21 10 23 - 65 -

Με άνεση το 1-0 οι Athens Crips!

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησαν την προσπάθειά τους στα Playoff της Summer Evolution League οι Athens Crips οι οποίοι πήραν μία εύκολη νίκη επί των Basket Maniacs με 42-65. Χωρίς να συναντήσουν δυσκολία σε κάποιο σημείο του ματς κόντρα στην μόλις μία πεντάδα των Basket Maniacs, οι Athens Crips είναι αυτοί που έκαναν την αρχή στην σειρά και έχουν πλέον το προβάδισμα ενόψει της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Όσον αφορά τον αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το μοναδικό στο οποίο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να μείνουν κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κυρίως το ύψος του Λάντζα και προηγήθηκαν με 3-7, ενώ με τις προσπάθειες του Γκουγκούση οι Athens Crips έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 6-11.

Για αρκετά λεπτά στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι Basket Maniacs δεν μπορούσαν να βρουν πόντο και έτσι με σερί 0-6 έγινε το 6-17. Αν και ο Δημητριάδης έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο με το τρίποντο του για το 13-22, στην συνέχεια ο Σμυρλής πήρε μπρος και έδωσε αρκετές λύσεις στην επίθεση ώστε οι Athens Crips να φτάσουν στο 15-32, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν την απόσταση με τα τρίποντα του Καλαμιώτη έφερε το σκορ στο 22-33, αλλά Κουρκουλής, Λάντζας και Γκουγκούσης ανέβασαν απόδοση και παράλληλα μεγάλωσε και το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 26-41. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Athens Crips να βρίσκονται μπροστά με 29-42.

Η μικρότερη διαφορά που υπήρξε στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτή των 13 πόντων (34-47) και έκτοτε οι Athens Crips πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν. Ο Παπαδόπουλος δεν έχανε σουτ από μέση απόσταση, ο Αργυρούλης επίσης έκανε αισθητή την παρουσία του και κάπως έτσι το σκορ ξέφυγε, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τελικά τους Athens Crips να πανηγυρίζουν τη νίκη με 42-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Σμυρλής με 15 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Από τους Basket Maniacs ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 26 πόντους, 4 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Οι Basket Maniacs είχαν 8/26 δίποντα, 7/41 τρίποντα, 5/12 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Athens Crips τελείωσαν το ματς με 26/47 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 7/18 βολές, 51 ριμπάουντ, όπως και 16 ασίστ, 11 κλεψίματα και 11 λάθη.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Μπένος 3(9ρ.), Καλαμιώτης 26(8ρ.), Δημητριάδης 3(5ρ.), Σασσάς 7(7ρ.), Στενάκης 3(17ρ.)

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Λάντζας 11(12ρ.), Γκουγκούσης 10(2ρ.), Παπαδόπουλος 6(7ρ.), Αργυρούλης 12(12ρ.), Κουρκουλής 11(13ρ.), Σμυρλής 15(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν οι Athens Crips και είχαν τον έλεγχο στο ματς.