23/12/2019
Shadows 20 2 8 11 - 41 -
Destroyed Pistons 17 22 14 10 - 63 -

Με Απέργη οδηγό καθάρισαν οι Pistons!

Το βραδάκι του Σαββάτου,  21 Δεκεμβρίου, στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Destroyed Pistons παίρνοντας τα ηνία του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά με τον Δημήτρη Απέργη σε τρομερή κατάσταση, επικράτησαν σχετικά εύκολα με 41 – 63 των γεμάτων απουσιών Shadows του Βαγγέλη Κοντοδήμα.

Εξαιρετικό το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Οι Pistons έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με 7 πόντους του Απέργη και 4 του Γώγου, ενώ οι Shadows με πρωταγωνιστή τον Ηλία Κοντοδήμα(8) και βοήθειες από Γαβριελάτο και Κωσταντόπουλο είχαν προβάδισμα με 12 – 11. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα 6 πόντους με Απέργη, Μάλφα και Ρουκουνάκη, ενώ οι γηπεδούχοι με Γαβριελάτο(4), Πασχάλη και τρίποντο του Κακούρη διαμόρφωναν το 20 – 17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους Shadows που πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Πασχάλη. Οι Pistons βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με δύο τρίποντα του Γώγου, 4 πόντους του Απέργη , 6 του Μάλφα , 4 του Γαλάνη και ένα καλάθι του Ρουκουνάκη εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 διαμορφώνοντας το 22 – 39 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι φάνηκαν να μπαίνουν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς με Πασχάλη και Κοντοδήμα να πετυχαίνουν από 4 πόντους , στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα την απάντηση και με 7 ακόμα πόντους του Απέργη και βοήθειες από Γαβριελάτο, Καρέτση , Μανιάτη και Μάλφα διαμόρφωσαν το υπέρ τους 30-53.

Κακούρης με δύο βολές και Κοντοδήμας μείωσαν την διαφορά στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, όμως Γαλάνης, Απέργης και Γώγος με τρίποντο εκτόξευσαν την διαφορά στους 26(34 – 60). Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς τίποτα δεν έδειχνε πως μπορεί να αλλάξει κάτι. Γαβριελάτος, Κωνσταντόπουλος και Κοντοδήμας πρόσθεσαν 7 πόντους για τους Shadows, ενώ Απέργης και Μανιάτης διαμόρφωσαν το τελικό 41 – 63.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Απέργης με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Κοντοδήμας με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Συνολικά οι Shadows είχαν 15/49 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 8/22 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Pistons είχαν 23/37 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Shadows (Β.Κοντοδήμας): Κωνσταντόπουλος 4 (14ρ.), Πασχάλης 8 (10ρ.), Κακούρης 5 (6ρ.), Γαβριελάτος 7, Η.Κοντοδήμας 17 (13ρ.).

Destroyed Pistons (Γώγος): Λάζαρέτος (9 ρ.), Απέργης 24, Καρέτσης 2, Μάλφας 10, Γώγος 13, Γαλάνης 6 (8ρ.), Σπανόπουλος (7 ρ. 5 ας.), Ρουκουνάκης 4(8ρ.), Μανιάτης 4 (6ρ.).

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση των Destroyed Pistons που τους έδωσε και τη νίκη.