26/10/2023
Brazzerzz Beachterzz 11 15 16 12 - 54 -
Gladiators 24 16 12 14 - 66 -

Με άψογη διαχείριση οι Gladiators!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Gladiators στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς με όπλο το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο κέρδισαν τους Brazzerzz Beachterzz με 54-66 για την τρίτη αγωνιστική και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους ήττα!

Τρομερή εκκίνηση πραγματοποίησαν οι Gladiators στο παιχνίδι, καθώς με προσωπικό show του Τσακίρη με 13 πόντους και 5 πόντους του Πρίτσου, βρέθηκαν στο +15, 7-22, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13, 11-24. Ο Ζώτος με δύο τρίποντα και ο Δριβάκος με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Μισιχρόνη, 5 του Πρίτσου και 3 του Τσακίρη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 26-40. Τους Brazzerzz Beachterzz κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο τα δύο νέα τρίποντα του Ζώτου, οι 5 πόντοι του Πολυχρονόπουλου και οι 4 του Τσίτουρα.

Με 8 νέους πόντους του Τσακίρη και 4 του Γκαλά, οι "Μονομάχοι" έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, αφού 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου ξέφυγαν στους 17, 33-50. Δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Ζώτου και βοήθειες των Δημητριάδη - Μπότσαρη, μείωσαν στους 10, 42-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Μισιχρόνη, Κόκκινο, Τσακίρη και Ρούσσο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-66. Για τους μωβ στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσίτουρας, Μπότσαρης και Δημητριάδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/19 βολές, 11/30 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 21/40 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Brazzerzz Beachterzz ο Ζώτος με 18 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 1/1 δίποντο και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Gladiators ο Τσακίρης με 27 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 7/9 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ,, έκλεψε 2λ3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος, Δημητριάδης 6, Δριβάκος 4, Ζώτος 18 (5), Μπότσαρης 7 (1), Πιστεύος, Πολυχρονόπουλος 8 (1), Τσίτουρας 11

Gladiators (Μισιχρόνης): Βαταλίδης, Γκαλάς 6, Κόκκινος 3 (1), Λαδάς, Μισιχρόνης 14, Ντάγκας 4, Πρίτσος 10 (2), Ρούσσος 2, Τσακίρης 27 (3)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό ξεκίνημα των Gladiators, που ουσιαστικά έκρινε το ματς!