27/05/2023
Most Wanted 11 14 9 9 - 43 -
Rakuzan 15 13 10 18 - 56 -

Με άρωμα playoffs τα 'ροζ' των Rakuzan!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Rakuzan ανεβάζοντας κατκόρυφα την απόδοση τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαμψαν την αντίσταση των αξιόμαχων Most Wanted με σκορ 43-56, αυξάνοντας κατά πολύ τις ελπίδες για πρόκριση στα playoffs! Οι γηπεδούχοι ισοβαθμούν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με τους Athens Touvlakers και την προτελευταία αγωνιστική θα βρουν στο δρόμο τους Summers Tragics! Στον αντίποδα, οι Most υποχώρησαν στη 5η θέση με ρεκόρ 2-3! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή των Λογοθέτη και Αμανατίδη, καθώς σκόραραν τους δεκατρείς πόντους της ομάδας τους στο διάστημα αυτό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μπλιθικιώτης είχε 4! Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν το 11-15.

Η συνέχεια της αναμέτρησης ανήκε στην ομάδα του Λαγωνικάκου, καθώς κέρδισε την περίοδο με το επιμέρους 14-13. Ο Κωνσταντίνου πραγματοποίησε μια ‘one man show’ εμφάνιση, πετυχαίνοντας τους 13 από τους συνολικά 14 πόντους των Wanted! Στην αντίπερα όχθη, ο Αμανατίδης με 5 πόντους και 2 ριμπάουντ, αποτέλεσε τον βασικότερο λόγο που οι Rakuzan πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 25-28!

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε και αυτό όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, όσον αφορά τη διακύμανση του σκορ, καθότι από πλευράς θεάματος δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας! Ο Τούντας πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος και με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ, οδήγησε την ομάδα του στη τελευταία στροφή σε θέση οδηγού έχοντας 4 πόντους διαφορά(34-38)! Από την άλλη πλευρά, οι Νικολάου, Μπλιθικιώτης και Κωνσταντίνου είχαν από 2!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με τους Παυλίδη και Λογοθέτη να ηγούνται των προσπαθειών τους, έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 43-56!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χαράλαμπος Αμανατίδης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Κάλας είχε 3 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα!

Οι Rakuzan είχαν 24/60 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 8/12 βολές, 42 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/39 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 12/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη .

Most Wanted(Λαγωνικάκος): Ελευθεράκης, Κωνσταντίνου 16, Λαγωνικάκος 6, Πίκουλης 10, Κάλας 3, Μπλιθικιώτης 6, Νικολάου 2.

Rakuzan(Παυλίδης): Μιχαήλ Χαιδος 2, Τούντας 8, Μανόλης Παυλίδης 8, Νίκος Παυλίδης 4, Καρτζόγλου 4, Λογοθέτης 15, Παντελής Χαιδος 2, Αμανατίδης 13.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Αμανατίδη, αλλά και η ενέργεια που έβγαλαν οι νικητές στο τέλος!