11/04/2022
Brazzers 19 25 19 14 - 77 -
West Kings 15 23 16 20 - 74 -

Με άρωμα playoff οι Brazzers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό, μπασκετικό και εντυπωσιακό παιχνίδι, οι Brazzers κέρδισαν τους West Kings με 77-74 για την 24η αγωνιστική της Elite League, και παρά το γεγονός πως δεν υπήρχε ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον, το παιχνίδι θύμισε playoff!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Brazzers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Βαρθολομαίου, δύο τρίποντα του Μπάρμπα και 4 πόντους του Γιοβάνη, βρέθηκαν δύο φορές στο +6, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 19-15. Ο Βήττας με 6 πόντους και ο Πεζούλας με 5 ήταν αυτοί που τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Βενέτη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, βρέθηκε μέχρι και στο +12, 40-28, μετά από 8 πόντους του Μπάρμπα, 6 του Γιοβάνη και 4 του Χαλκιόπουλου. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι West Kings πριν την ανάπαυλα και με 5 πόντους του Βήττα και βοήθειες των Σταματόπουλου, Σταυρούλη και Φωτόπουλου που πρόσθεσαν από 4 έκαστος, μείωσαν στους 6, 44-38!

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Brazzers διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 63-54, έπειτα από 9 πόντους του Δαρδαμάνη, ο οποίος έβαλε ένα εκπληκτικό buzzer beater στη λήξη της περιόδου πίσω από το κέντρο, και 7 πόντους του Μπάρμπα. Την ομάδα του Μαρφαντά κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Βήττας (5π), Σταματόπουλος (4π) και Φωτόπουλος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 63-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι λευκοί διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και δράστες στην επίθεση τους Χαλκιόπουλο και Βαρθολομαίο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 77-74! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι “Βασιλιάδες” να γυρίσουν το ματς, μειώνοντας στο καλάθι, 69-67, 4:30 για τη λήξη, ωστόσο τελικά οι 7 πόντοι του Σταυρούλη και τα καλάθια των Σταματόπουλου – Πεζούλα δεν τους έφταναν, με τον Γεωργούση να χάνει την ευκαιρία στο τέλος να στείλει το ματς στην παράταση!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/15 βολές, 19/45 δίποντα και 9/22 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/26 βολές, 20/43 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Brazzers ο Μπάρμπας με 21 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 1/2 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των West Kings ο Σταυρούλης με 15 πόντους, έχοντας 5/7 βολές και 5/7 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Brazzers (Βενέτης): Βαρθολομαίος 15 (2), Κούρογλου 5, Γιοβάνης 13, Μπάρμπας 21 (5), Χαλκιόπουλος 10, Δαρδαμάνης 11 (2), Κωνσταντινίδης 2

West Kings (Μαρφαντάς): Γεωργούσης 6, Πεζούλας 8 (2), Βήττας 16 (2), Φωτόπουλος 7, Σταυρούλης 15, Κυρμίζογλου 2, Τσεμπέρης 5 (1), Σταματόπουλος 15

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!