16/05/2023
Athens Pistols 17 14 16 23 - 70 -
Pourangers BC 16 14 17 12 - 59 -

Με αρχηγό τον Κόκκαλη οι Pistols!

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο μέχρι την τρίτη περίοδο παιχνίδι, οι Pistols "αποφάσισαν" να παίξουν... μπασκετάρα στα 10 τελευταία λεπτά του αγώνα και επιβλήθηκαν με σκορ 70-59 των Pourangers, για την Evolution κατηγορία του Summer.

Ένα φοβερός και τρομερός Αλέξανδρος Στρατόπουλος, με τον μικρό το δέμας αλλά με τρομερή ποιότητα γκαρντ των Pourangers να... οργώνει το γήπεδο, να σκοράρει, να πασάρει και προσπαθεί να κρατήσει μπροστά τους φιλοξενουμενους. Η είσοδος του Κόκκαλη δυνάμωσε τους Pistols, ο Λιόλιος ακολούθησε σε απόδοση και το 17-16 ήταν υπέρ της παρέας του Μπαλωμένου!

Το παιχνίδι παρέμεινε σε... σετ καταστάσεις, με τους Pistols να δείχνουν διάθεση να το κρατήσουν εκεί. Ο Δραγάνης από Pourangers πήρε τις προσπάθειές του, ο Αλέξανδρος ο Στρατόπουλος δεν είχε λόγο να σταματήσει να... εκτελεί και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 31-30 υπέρ των Pistols.

Η μία ομάδα απαντούσε στην άλλη, ο Κόκκαλης με τον Στρατόπουλο και τον Μπούτζη αντάλλασαν καλάθια και το τρίτο δεκάλεπτο δεν έβγαλε κάποια... καθαρή εικόνα για το ποιός θα επικρατήσει, αλλά μας άφησε στο να περιμένουμε τί μας... περιμένει στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-47.

Εκεί λοιπόν που όλα έμοιαζαν και ήταν ισορροπημένα, οι Pistols πάτησαν... γκάζι, ο Κόκκαλης έμοιαζε ανίκητος, Ρήγας και Ιωαννίδης έκαναν τη "δουλίτσα" τους και οι εξαιρετικοί Athens Pistols κέρδισαν τους Pourangers με τελικό σκορ 70-59.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κόκκαλης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Από Pourangers ξεχώρισε ο Θωμάς Δραγάνης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 30/58 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 4/7 βολές, 43 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/43 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/14 βολές 33 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Λιόλιος 9, Μπαλωμένος 2, Ιωαννίδης 12, Πατρώνης Χ, Χριστιανόπουλος 2, Ρήγας 10, Κόκκαλης 12, Πατρώνης Π. 4, Βρυώνης 7, Κεφαλιανός 8, Σαμουήλ 4.

Pourangers (Μπούτζης): Στρατόπουλος Α. 13, Μουσκής 6, Δραγάνης 15, Μπούτζης 19, Γεωργιόπουλος 2, Στρατόπουλος Γ, Σαμωνάς 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!