21/09/2023
ESDDA Graduates 6 11 12 20 - 49 -
Beerokoillers 17 18 19 21 - 75 -

Με ασταμάτητο transition οι Beerokoillers!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena οι Beerokoillers πέτυχαν την πρώτη τους φετινή νίκη εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητά τους και επικρατώντας των ESDDA Graduates με 49-75. Παρά 3 ριμπάουντς triple double από τον Betsson mvp Σάλβο Κοσμαδάκη που οδήγησε την ομάδα στη νίκη.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν στο παρκέ οι Beerokoillers, χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά με δράστες στην επίθεση τους Κ. Μανδηλαρά (5π.), Κοσμαδάκη (3π.), Καλαμάρα (3π.), Νεοφύτου (2π.), Παναγιωτάκη (2π.) και Ψεματίκα (2π.). Οι Graduates ξεκίνησαν μουδιασμένα το ματς και βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους, παρά την προσπάθεια των Χριστοφόρου (4π.) και Παπακώστα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Graduates παρουσιάστηκαν βελτιώμενοι επιθετικά, με τους Καπαγεωργόπουλο (5π.), Ναρλή (2π.), Σαπουτζή (2π.) και Τσιώτα (2π.) να μπαίνουν στην εξίσωση. Στην αντίπερα όχθη ωστόσο, η ομάδα του Μανδηλαρά διατήρησε τα ηνία, διευρύνοντας το υπέρ της προβάδισμα, χάρη στους Κοσμαδάκη (6π.), Παναγιωτάκη (6π.), Καλαμάρα (4π.) και Ψεματίκα (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 17-35.

Μετά την ανάπαυλα οι Graduates επιχείρησαν να αντιδράσουν, διανύοντας ένα πολύ καλό διάστημα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τον Ζαχαριάδη (5π.) να ξεχωρίζει. Οι Beerokoillers δεν άργησαν όμως να ξανά βρουν τον καλό τους εαυτό και με το δίδυμο Δ. Μανδηλαράς (8π.) - Κοσμαδάκης (8π.) να βγαίνει μπροστά έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς εκτινάσσοντας τη διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-54.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν και το θέαμα να είναι εξαιρετικό εκατέρωθεν. Επιμέρους 20-21 υπέρ των νικητών, όμορφες φάσεις και πολλοί πρωταγωνιστές για αμφότερες τις ομάδες ήταν τα βασικά στοιχεία στην τέταρτη περίοδος, το τέλος της οποία βρήκε τους Beerokoillers να επικρατούν με 49-75.

Στο τέλος του αγώνα, οι ESDDA Graduates είχαν 21/49 δίποντα, 0/10 τρίποντα και 7/23 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Beerokoillers είχαν 25/54 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ και έκλεψε 2 φορές σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Καπαγεωργόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Ζαχαριάδης 11, Καπαγεωργόπουλος 9, Ναρλής 5, Παπακώστας 5, Πατουλιάς 2, Σαπουτζής 2, Τσακίρης, Τσιώτας 7, Χριστοφόρου 8, Τσίτσιρας.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Καλαμάρας 7 (1), Κατσίκης 3, Κοσμαδάκης 19 (2), Μανδηλαράς Κ. 9 (1), Μανδηλαράς Δ. 10 (2), Νεοφύτου 7, Παναγιωτάκης 14, Ψεματίκας 6.

Τι μας άρεσε : H παραγωγικότητα των δύο ομάδων στο τέταρτο δεκάλεπτο.