10/02/2024
Ιπ-πότες 11 4 14 13 - 42 -
Most Wanted 14 17 15 15 - 61 -

Με άχαστο Καραμασιώτη πως να χάσουν οι Most Wanted;!

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στις πρώτες φάσεις του ματς και προηγήθηκαν 10-4. Ο Παπαδόπουλος «ξύπνησε» επιθετικά τους Most Wanted, για να έρθουν οι Γουναρίδης και Καραμασιώτης και με τις τρίποντες «βόμβες» τους να φέρουν το σκορ στο 10-14. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη μία εύστοχη βολή του Σιαπάνη που διαμόρφωσε το 11-14.

Στη δεύτερη περίοδο μία ομάδα… υπήρχε στο παρκέ και αυτοί ήταν οι Most Wanted. Ο Καραμασιώτης ήταν εξαιρετικός μπροστά, αλλά και πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και με ένα σερί 0-11 οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο 11-25. Οι Ιπ-πότες, όσον αφορά τον επιθετικό τομέα, τα βρήκαν «σκούρα» στο δεκάλεπτο αυτό και σκόραραν μόλις 4 πόντους! Έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία τους και πήγαν στο ημίχρονο με μία διαφορά 16 πόντων (15-31).

Ο ρυθμός των Most Wanted δεν έπεσε μετά την ανάπαυλα, ενώ ο Καραμασιώτης όποτε χρειάστηκε να εκτελέσει δήλωσε «παρών» και το έκανε με επιτυχία. Ο Ντάνασης επίσης έδωσε λύσεις και το σκορ έφτασε στο 22-40. Ντούκα και Καγκαράκης πάλευαν από την πλευρά των γηπεδούχων να μαζέψουν λίγο την απόσταση, αλλά μάταια, καθώς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 29-46.

Η μεγάλη διαφορά που κρατούσαν οι Most Wanted τους έκανε να παίζουν με λιγότερο άγχος και έτσι διαχειρίστηκαν άψογα τα τελευταία λεπτά. Παίκτες που δεν είχαν πάρει πολύ χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα ματς, έβαλαν κι αυτοί το «λιθαράκι» τους και το τελικό σκορ έγραψε 42-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάκης Καραμασιώτης με 20 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Από τους Ιπ-πότες ξεχώρισε ο Μάριος Πεπόνης με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Οι Ιπ-πότες μέτρησαν 11/35 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 5/6 βολές, 28 ριμπάουντ, αλλά και 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Most Wanted είχαν 17/46 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 3/9 βολές, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, όπως και 6 κλέψιματα, 5 λάθη και 2 μπλοκ.

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας): Ανυφαντής 5(1ρ.), Γκουντόπουλος, Καγκαράκης 10(2ρ.), Κεκεμπάνος, Νταλαμπίρας, Ντούκα 6(5ρ.), Πεπόνης 13(4ρ.), Σιαπάνης 8(4ρ.)

Most Wanted (Ελευθεράκης): Γουναρίδης 6, Κάλας 3(10ρ.), Καραμασιώτης 20(5ρ.), Μήτσης 2(6ρ.), Μιτζέλος, Μπλιθικιώτης 7(3ρ.), Ντάνασης 7(8ρ.), Πίκουλης 4(6ρ.), Παπαδόπουλος 12(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Σάκη Καραμασιώτη.