13/06/2024
Agxialos Legends 5 21 8 20 - 64 -
La Moya 21 14 15 12 - 62 -

Με Buzzer Beater πήραν την νίκη οι Agxialos Legends!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, τα La Moya κυριάρχησαν απόλυτα, καταφέρνοντας να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα με σκορ 5-21. Οι Δημητριάδης, Μηντζαρίδης και Μόκκας έδωσαν το ρυθμό, με τον Δημητριάδη να σκοράρει ακατάπαυστα και τον Μόκκα να ελέγχει τη ρακέτα, αφήνοντας τους Legends να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Legends άρχισαν να βρίσκουν τον ρυθμό τους και να μειώνουν τη διαφορά. Οι Καζής, Γιαχανατζής και Γκοτζαμάνης ανέλαβαν δράση, με τον Γιαχανατζή να δείχνει ιδιαίτερη επιθετική δραστηριότητα και τον Γκοτζαμάνη να συμβάλλει σημαντικά στην άμυνα. Τα La Moya, αν και συνέχισαν να προηγούνται, είδαν τη διαφορά να μειώνεται, κλείνοντας το ημίχρονο με 26-35 υπέρ τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μάχονται σκληρά σε κάθε κατοχή. Οι Legends συνέχισαν να πιέζουν, αλλά τα La Moya κατάφεραν να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 34-50. Ο Μηντζαρίδης και ο Μόκκας συνέχισαν να αποτελούν τον πυλώνα της ομάδας τους, κρατώντας τους Legends σε απόσταση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το αποκορύφωμα του αγώνα, με τους Legends να πραγματοποιούν μια εντυπωσιακή αντεπίθεση. Με την εξαιρετική καθοδήγηση του Καζή και τις συνεχείς προσπάθειες του Γιαχανατζή και του Γκοτζαμάνη, οι Legends κατάφεραν να κλείσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν. Το παιχνίδι έφτασε σε δραματική κορύφωση με τον Γιαχανατζή να σκοράρει το νικητήριο καλάθι στην εκπνοή του χρόνου, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 64-62 και χαρίζοντας στους Legends μια απίστευτη νίκη.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Γιαχανατζής ο οποίος πέρα από το Buzzer Beater πέτυχε 24 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ.

Πρωταγωνιστής για τα La Moya είναι ο Πάρης Δημητριάδης ο οποίος κατάφερε να πετύχει Double Double έχοντας 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Agxialos Legends: Ευαγγελιδης 2 , Καραγκιαούρης 4 , Μαρκόπουλος 3 (1) , Παράσχος , Μαυρίδης 2 , Γιαγκόπουλος , Μπισκας 2 , Γιαχανατζής 24 (4) , Γκοτζαμανης 9 , Καζής 15 (1) , Βουλκίδης , Κοτζιάμπασης 3 (1)

La Moya: Τσιλιπάκος 6 , Μόκκας 12 , Σαμούτης 3 (1) , Στρουζας , Φιλυρίδης , Γεωργιάδης , Μηντζαρίδης 16 (1) , Παπαϊωάννου , Δημητριάδης 19 (3) , Τσάμογλου 6