20/11/2022
Singular Logic 9 9 11 10 - 41 -
Ellinoroston Celtics 2 11 14 12 - 39 -

Με Buzzer του Ιγκνιάτοβιτς η Space Hellas 2!

Συγκλονιστικό, χιτσκοκικό φινάλε είχαμε το βραδάκι της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, καθώς σε ένα πραγματικό ντέρμπι με πολλές επαφές και ανατροπή στην ανατροπή, ο Ιγκνιάτοβιτς με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο, χάρισε μια τεράστια νίκη στην Space Hellas 2 με 41 – 39 απέναντι στους Ellinoroston Celtics!

Η Space έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς δέχτηκε μόνο ένα καλάθι από τον Τσίλη και στην επίθεση με οδηγό τον Παλιοκώστα με 5 πόντους και τους Αυγερινό και Δευτεραίο να βάζουν από ένα καλάθι, ξέφυγε με 9 – 2.

Οι Σέλτικς μπήκαν καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και μείωσαν με τον Φυλακτό να τραβάει το κουπί με 6 πόντους και τον Κοσκίνα να προσφέρει 3, αλλά η απάντηση της Space με τρίποντα από Καπλάνη – Καραφώτη και καλάθι του Αναστασόπουλου, διαμόρφωσε το 18 – 13 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, κυρίως με τρίποντα από Φυλακτό, Δαβίδ και Πιρπίρογλου, όμως η ομάδα του Βεργόγιαννη, με τον Καραφώτη οδηγό με 4, τον Δευτεραίο να σκοράρει από τα 6.75 και τους Ιγκνιάτοβιτς-Αναστασόπουλο να βάζουν από ένα καλαθάκι, κρατούσε την πρωτοπορία με 29-27.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Space βρήκε λύσεις με τρίποντα από Δευτεραίο – Καραφώτη,αλλά η άμεση απάντηση των Σέλτικς με 4 του Φυλακτού, τρίποντο του Δαυΐδ και καλάθι του Νάστου, έκαναν το σκορ 35 – 37. Ιγκνιάτοβιτς- Παλιοκώστας από την μία και Δαυίδ από την άλλη, έφεραν το ματς στα ίσια(39-39), δέκα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επίθεση, ο Καραφώτης έβγαλε πάσα αιφνιδιασμού και ο Ιγκνιάτοβιτς με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο υπέγραψε το τελικό 41 – 39!!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Φανούριος Ιγκνιάτοβιτς με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Δαυίδ με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Space είχε 12 / 42 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 2/7 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Οι Celtics είχαν 7 / 29 δίποντα, 5 / 26 τρίποντα, 10 / 16 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Space Hellas 2(Βεργόγιαννης ): Αναστασόπουλος 4, Αράπογλου 1, Αργυρόπουλος, Αυγερινός, Δευτεραίος 6, Ιγκνιάτοβιτς 8(9ρ.), Καπλάνης 3, Καραφώτης 10(7ρ.-8 ασίστ), Παλιοκώστας 9(10ρ.).

Ellinoroston Celtics(Τσίλης):Γιαννάκος 2, Δαυίδ 10(17ρ.), Κοσκίνας 4(10ρ.), Νάστος 2, Παπαϊάκος , Πιρπίρογλου 3, Τσίλης 4(10ρ.), Φυλακτός 14, Χατζηγιάννης.

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι μέσα σε αθλητικά πλαίσια, αλλά το φινάλε ήταν αυτό που έκλεψε την παράσταση.