11/03/2023
RBD Ball Boys 9 21 13 14 - 57 -
RBD Indians B.C 18 13 11 17 - 59 -

Με buzzer του Τριαντάφυλλου οι Indians!

Με το μυαλό στα πλέι οφ της ερχόμενης εβδομάδας, οι Indians με απίστευτο buzzer beater του Θανάση Τριαντάφυλλου στο τελευταίο δευτερόλεπτο, επικράτησαν δύσκολα απέναντι στους εξαιρετικούς για σαράντα λεπτά Ball Boys με 57 – 59 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους.

Οι Βall Βoys ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Πέτρου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους, αλλά στην συνέχεια οι Ινδιάνοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με μπροστάρη τον Βελτσίστα με 6 πόντους και τον Παπανικολάου να ακολουθεί από κοντά με 5, έχτισαν διψήφια διαφορά (9-18).

Άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ball Boys να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με το δίδυμο Ματθαίου με 10 πόντους και Καραμπάση με 4 αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πλησίασαν στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα του Κρητικού που έπαιζε σε ρελαντί ρυθμό, είχε την τύχη να έχει σε πολύ καλή ημέρα τον Σωτηρέλη με 6 πόντους και με τον Νικολάου να ακολουθεί από κοντά με 5, κρατούσε το υπέρ της 30-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Τσάγκας με 6 πόντους αποφάσισε να αποδείξει την αξία του απέναντι στην ομάδα που θα παίζει την ερχόμενη σεζόν, με τους Ball Boys να κρατούν προβάδισμα με 43 – 42. Στην αντίπερα όχθη, οι Ινδιάνοι παρότι έδειχναν τελείως εκτός κλίματος, είδαν τον Βελτσίστα να τους παίρνει από το χεράκι με 7 πόντους και παρέμεναν σε απόσταση αναπνοής.

Καλό το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο, καθώς με 4 πόντους του Σωτηρέλη , τρίποντο του Βελτσίστα και καλάθι του Κώτσια, ξέφυγαν 45 – 51. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους και με Τσιούνη – Καραμπάση να βάζουν από 4 πόντους, έφεραν το ματς στα ίσια. Βελτσίστας, Σωτηρέλης, Τριαντάφυλλος από τη μία και Τσιούνης , Τσάγκας, Πέτρου από την άλλη, σκόραραν για το ισόπαλο 57 – 57 και όλα έδειχναν ότι το ματς θα πάει στην παράταση. Ο Θανάσης Τριαντάφυλλος όμως είχε διαφορετική άποψη και με follow στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 57 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Βελτσίστας , με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Τσάγκας με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ .

Οι Ball Boys είχαν 17/52 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Indians είχαν 21/53 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 8/12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Ball Boys(Τσάγκας): Πέτρου 9, Τσάγκας 16(11ρ.), Τσιούνης 8(8ρ.), Καραμπάσης 9, Ματθαίου 15(10ρ.), Καραδούκας.

Indians(Κρητικός): Κώτσιας 3, Νικολάου 7, Τριαντάφυλλος 6 , Τσαλκιτζής 1, Χαραλαμπάκης, Κρητικός 2, Παπανικολάου 9, Βελτσίστας 19, Σωτηρέλης 12.

Τι μας άρεσε: Το καλάθι του Τριαντάφυλλου, έκλεψε την παράσταση αλλά γενικά η εικόνα της αναμέτρησης ήταν πολύ καλή με το παιχνίδι αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του.