07/03/2023
ESDDA Graduates 14 10 10 11 - 45 -
Destroyed Pistons 12 16 10 20 - 58 -

Με coach Σπανόπουλο οι Destroyed Pistons!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Destroyed Pistons στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς ESDDA Graduates με 45-58 στο κλειστό του Περιστερίου και παραμένουν μόνοι στην δεύτερη θέση!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι ESDDA Graduates, καθώς με 9 πόντους του Λουκαΐδη και 3 του Χριστπφόρου, προηγήθηκαν με 14-12. Ο Μητσογιάννης με 6 πόντους και ο Μπίτζιος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι οράνιε παρέμεναν σε θέση οδηγού με 22-18, χάρη σε 4 πόντους του Καττή και βοήθειες των Κορτιμανίτση - Χριστοφόρου. Ωστόσο, οι Destroyed Pistons πάτησαν γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με νέους 6 πόντους του Μητσογιάννη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 24-28!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα των Σπανόπουλου - Καλογερόπουλου είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε στο +8, και τελικά με τα τρίποντα των Μπίτζιου - Σαχινίδη, διατήρησε το +4, 34-38. Τους ESDDA Graduates κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Ζαχαριάδη και τα δίποντα των Χριστοφόρου - Λουκαΐδη. Σκορ τρίτης περιόδου 34-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Destroyed Pistons διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μητσογιάννη, Σαχινίδη, Μπίτζιο και Καρατσίκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 45-58. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λουκαΐδης, Γκάμαρης και Ναρλής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 17/49 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 30 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/3 βολές, 22/62 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 23 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των ESDDA Graduates ο Λουκαΐδης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 7/17 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 6 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp των Destroyed Pistons ο Μητσογιάννης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 δίποντα, ενώ πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Χριστοφόρου 7, Τσίτσιρας, Ναρλής 9 (1), Γκάμαρης 3, Ζαχαριάδης 6, Κορτιμανίτσης 3, Λουκαΐδης 17

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος - Καλογερόπουλος): Βερβαινιώτης 2, Θηβαίος 6, Καρατσίκος 7 (1), Μητσογιάννης 15, Μπίτζιος 14 (2), Ρουκουνάκης 2, Σαχινίδης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της συνάντησης!