19/02/2023
Melisses BC 14 14 14 12 - 54 -
Brotherhoops 23 14 13 11 - 61 -

Με coach Τσουλάτη δεν χάνεις !

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Brotherhoops διεύρυναν το νικηφόρο τους σερί, επικρατώντας των αξιόμαχων Μελισσών με 54-61 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D-2 League. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς με την ομάδα του coach Τσουλάτη να διατηρεί την ψυχραιμία της στις ειδικές καταστάσεις, φτάνοντας πλέον τα τρία διαδοχικά ροζ φύλλα αγώνα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους Brotherhoops που σκόραραν με μεγάλη συνέπεια στα πρώτα λεπτά, χτίζοντας διαφορά με πρωταγωνιστές τους Κωτσάκη (9π.), Βιτανόπουλο (5π.), Μήσιο (4π.), Τζεβελέκο (3π.) και Ζαφειρόπουλο (2π.). Οι Melisses, παρότι αντιμετώπισαν προβλήματα στην άμυνα, βρήκαν τον τρόπο να παραμείνουν σε λογική απόσταση, χάρη στους Δούκα (6π.), Γαρυφαλάκη (3π.), Πάτση (2π.) και Κοντοπάνο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-23.

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 14 πόντους και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Γαρυφαλάκης (5π.), Φράγκος (4π.), Παπαδιάς (3π.) και Κοντοπάνος (2π.) τράβηξαν κουπί για τις Melisses, ενώ οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές απάντησαν με Βουγά (6π.), Βιτανόπουλο (4π.), Τζεβελέκο (2π.) και Χάλαρη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-37.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ισορροπημένο. Οι Melisses προσπαθούσαν να πλησιάσουν με Πάτση (3π.), Μπουγιούκο (3π.), Δούκα (3π.), Γαρυφαλάκη (3π.) και Φράγκο (2π.), όμως οι Brotherhoops είχαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα κοντά στο +10, βρίσκοντας λύσεις στο επιθετικό σκέλος από τους Κωτσάκη (7π.), Βουγά (3π.) και Χάλαρη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brotherhoops άντεξαν και πάλι στην πίεση των Μελισσών και χάρη στο δίδυμο Τζεβελέκος (6π.) – Βουγάς (5π.) έφτασαν στη νίκη χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Melisses είχαν 11/42 δίποντα, 6/19 τρίποντα και 14/30 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Brotherhoops είχαν 19/45 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 24 λάθη και 7 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ρήγας Κωτσάκης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Γαρυφαλάκης με 15 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Melisses (Μπουγιούκος) : Γαρυφαλάκης 15 (3), Δούκας 13 (2), Κοντοπάνος 6, Μπουγιούκος Α. 6, Παπαδιάς 3 (1), Πάτσης 5, Φράγκος 6.

Brotherhoops (Τσουλάτης) : Βιτανόπουλος 9 (1), Βουγάς Α. 14 (2), Γιαζιτζής, Ζαφειρόπουλος 2, Κωτσάκης 16 (2), Μήσιος 4, Τζεβελέκος 11, Χάλαρης 5 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.