27/05/2023
La Bola De Papel 16 5 20 23 - 64 -
LazerWolves 15 32 12 13 - 72 -

Με δεύτερο δεκάλεπτο... τρέλα οι Lazerwolves!

Ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έχτισαν μια μεγάλη διαφορά, μετά διαχειρίστηκαν την αναμέτρηση και εν τέλει έφτασαν στη νίκη οι Lazerswolves με τελικό σκορ 64-72 απέναντι στη La Bola De Papel.

Πολλά coast to coast, ελεύθερο ρυθμό και γρήγορες επιθέσεις είχε το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο ΣΕΦ, με τους Καραϊσκάκη και Μαρινάκη για La Bola και Παπαθωμά από Lazerswolves να είναι οι καλύτεροι παίκτες μέχρι εκείνη τη στιγμή για τις ομάδες τους, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-15 για La Bola.

Οι Παναγιωτόπουλος και Παπαθωμάς έβλεπαν το καλάθι σα... βαρέλι, με τον πρώτο ειδικά να μη σταματάει να... πυροβολεί από την περιφέρεια, με το ξέσπασμά του αυτό να ανοίγει την ψαλίδα στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να μπαίνουν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 21-47.

Μετά τα 7/10 τρίποντα που είχε στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναγιωτόπουλος έβαλε και όγδοο, με τους Lazerwolves να έχουν ψυχολογία, να κρατούν το προβάδισμα κοντά στους 20 με τον Παπαθωμά σε ρόλο... Παναγιωτόπουλου και τον Καραϊσκάκη να είναι καλός αλλά... μόνος για La Bola. Τέλος τρίτης περιόδου με σκορ 41-59 για Lazerswolves.

Η διαφορά μπορεί να μειώθηκε, όμως η αλήθεια είναι ότι οι Lazerswolves δεν άφησαν σε κανέναν σημείο του παιχνιδιού το μομέντουμ να χαθεί, ολοκλήρωσαν τον αγώνα με το τελικό 64-72 και έδειξαν ότι έχουν τρομερή ποιότητα όταν... θέλουν!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από La Bola ξεχώρισε ο Βαγγέλης Καραϊσκάκης με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 22/52 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 8/11 βολές, 42 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/34 δίποντα, 13/38 τρίποντα, 3/6 βολές, 37 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Βέλλης 8 (19 ριμπ.), Γκιουλμπαξιώτης 3, Καραϊσκάκης 21, Κουνάβης 28, Μαρινάκης 4.

Lazerswolves (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 3, Μεϊκόπουλος 3 Παναγιωτόπουλος 26, Παπαθωμάς 24, Τύρος 8, Φιλοκώστας 8.

Τί μας άρεσε: Το τρίποντο κρεσέντο του Παναγιωτόπουλου (8/12)!