21/09/2024
Destroyed Pistons 20 10 25 6 - 61 -
40φεύγα... 13 15 6 13 - 47 -

Με δεκάλεπτο φωτιά οι Destroyed Pistons!

Ο ρυθμός ήταν πολύ καλός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να σκοράρουν σχετικά εύκολα και τους Πίστονς να γυρίζουν το σκορ μετά το πεντάλεπτο, παίρνοντας την πρωτοπορία με 20 – 13. Οι 40 φεύγα ξεκίνησαν καλύτερα με τη δύναμη να βρίσκεται στο ζωγραφιστό με Ντιούδη(4) και Σταυρόπουλο(5) να ηγούνται , με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές μετά τα μισά και με καλύτερους τους Μάνο(5), Σπανόπουλο(4) και Βερβαινιώτη, να παίρνουν τα ηνία του παιχνιδιού.

Άλλαξαν οι ρόλοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλύτερα και να παίρνουν προσωρινά προβάδισμα με κορυφαίο τον Σταυρόπουλο με 6 πόντους. Τα Πιστόνια παρότι μπήκαν χαλαρά στην αρχή, ανέβαζαν σταδιακά την απόδοση τους και με τον Κατσαμακλή να δίνει την ώθηση με 4 πόντους και τους Σαχινίδη, Καλογερόπουλο και Σπανόπουλο να κάνουν την συνέχεια, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με ένα καλάθι(30-28).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας πραγματικός μονόλογος για τους γηπεδούχους που μετέτρεψαν το παιχνίδι σε περίπατο!Οι Destroyed Pistons με άμυνα από γρανίτη, πολυφωνία στην επίθεση και τριάδα φωτιά τους Μάνο(8), Σαχινίδη(6) και Βερβαινιώτη(5), έτρεξαν επιμέρους 25 – 6 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 21. Παγώνας με 4 και Στέφας πέτυχαν τους μόλις 6 πόντους των 40 φεύγα, που έχασαν στον απόλυτο βαθμό της συγκέντρωση τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με καλύτερος του Στέφα(4) και Παγώνα, αλλά οι Πίστονς χωρίς να αγχωθούν καθόλου με καλάθια από Βερβαινιώτη, Σαχινίδη και Κατσαμακλή, έφτασαν στον τελικό 61 – 47.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Σωτήριος Μάνος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Ντιούδης με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Destroyed Pistons(Βερβαινιώτης): Βερβαινιώτης 11, Κάππας 3, Καλογερόπουλος 6(7ρ.), Κατσαμακλής 8, Μάνος 13(8ρ.), Ρουκουνάκης 2,Σαχινίδης 12, Σπανόπουλος 6.

40φεύγα(Αρκούδης): Γιαννόπουλος, Μπούταλης, Ντιούδης 11(12ρ.), Παγώνας 9, Σαπαλίδης 2 , Στέφας 10, Σταυρόπουλος 13(8ρ.), Τσακίρης, Χρηστάκος.

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των μετέπειτα νικητών.