17/09/2023
Τα Βουνά Ath 16 14 9 16 - 55 -
Ellinoroston Celtics 11 10 10 4 - 35 -

Με δίδυμο φωτιά τα Βουνά!

Το απόγευμα της Κυριακής τα Βουνά νίκησαν τους Ellinoroston Celtics στην πρεμιέρα της Development 2 League με 55-35 και με το δίδυμο Γεωργίου (17π.) - Κωνσταντίνου (17π.) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Αρκετά καλή εικόνα για τρία δεκάλεπτα και από τους ανανεωμένους Celtics που θα χρειαστούν χρόνο για να δέσουν με τις καινούργιες προσθήκες.

Καλό ξεκίνημα από τα Βουνά που πήραν θέση οδηγού με το προαναφερθέν δίδυμο να ξεχωρίζει από τα πρώτα λεπτά. Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι Celtics, χάρη στα καλάθια των Μαλτέζου (4π.), Στ. Φυλακτού (3π.), Παπαιάκου (2π.) και Χαρικιόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-10 και τα Βουνά να παραμένουν ελαφρώς πιο αποτελεσματικά, με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντίνου (5π.), Γεωργίου (3π.), Γραίκο (2π.), Φιλντίση (2π.) και Χόντο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Παπαιάκος (7π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, κρατώντας την ομάδα του όρθια και σε απόσταση 9 πόντων από τους αντιπάλους τους. Σκορ ημιχρόνου, 30-21.

Μετά την ανάπαυλα οι Celtics παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και αμυντικά, επικρατώντας για πρώτη φορά σε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου, αφού οι Χατζηγιάννης (4π.), Χαρικιόπουλος (4π.) και Νάστος (2π.) σκόραραν με ικανοποιητική συνέπεια. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν σε αυτό το διάστημα τα Βουνά, παρά την προσπάθεια των Γεωργίου (3π.), Κωνσταντίνου (2π.), Γραίκου (2π.) και Χόντου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Βουνά δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ellinoroston Celtics. Καταθέτοντας πολλή ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του παρκέ οι γηπεδούχοι έτρεξαν με επιμέρους 16-4 και σφράγισαν την πρώτη τους φετινή νίκη, ενώ την ίδια ώρα οι Celtics αδικούσαν τον εαυτό τους στο φινάλε, χαλώντας την εικόνα των πρώτων 30 λεπτών.

Στο τέλος του αγώνα, τα Βουνά είχαν 16/42 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 17/33 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 13/49 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμης Γεωργίου με 17 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Χαρικιόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Βουνά (Χόντος) : Γεωργίου 17, Γραίκος 6, Κωνσταντίνου 17 (1), Μπούτσικας 4, Παναγιωτόπουλος, Ράλλης 3 (1), Τουρλιούμης, Φιλντίσης 3, Χόντος 5.

Ellinoroston Celtics (Παπαιάκος) : Ασημάκος, Γιαννάκος, Μαλτέζος 4, Νάστος 2, Νικολαίδης, Παπαιάκος 9, Φυλακτός Στ. 3 (1), Φυλακτός Ζ. 3 (1), Χαρικιόπουλος 8, Χατζηγιάννης 6.

Τι μας άρεσε : Το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.