31/01/2022
Myrmidons BC 9 19 12 24 - 64 -
Mandra Heat 16 10 24 20 - 70 -

Με δίδυμους πύργους, πήρε το ντέρμπι η Mandra Heat!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena, η Mandra Heat έσπασε το αήττητο των Myrmidons με 64-70, με τους δίδυμους πύργους της(Μανήσαλη-Σταυρόπουλο) να είναι σε καταπληκτική κατάσταση και παρέμεινε στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης του πρώτου ομίλου της D2!

Η Mandra Heat έκανε πλάκα μέσα στο ζωγραφιστό στο πρώτο δεκάλεπτο και πρωταγωνιστή τον Σταυρόπουλο με 8 και Μανήσαλη , Τουμπανάκη να ακολουθούν με 4 πόντους, προηγήθηκαν με 9-16. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γεωργικόπουλος με 6 πόντους και ο Καλόσακας έβαλε ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το δίδυμο Γεωργικόπουλου με 8 και Καλόσακα με 7 πόντους αντίστοιχα έκανε θραύση στην επίθεση των Myrmidons οι οποίοι πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 28 – 26. Στην αντίπερα όχθη η Mandra είχε μόνο τους Μανήσαλη με 6 πόντους και Σταυρόπουλο με 4 να σκοράρουν, με αποτέλεσμα να μείνουν στο – 2.

Καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο έκαναν οι φιλοξενούμενοι και με μεγάλο πρωταγωνιστή ξανά τον Σταυρόπουλο με 10 πόντους και αλεπάλληλα ριμπάουντ , τον Δρίβα να μοιράζει , τον Μώλο να βάζει 5 και τον Τσιάβο ένα τρίποντο, ξέφυγαν 40 – 50. Ο Χ.Γεωργικόπουλος πάλευε στην επίθεση των Μυρμιδόνων με 7 πόντους με την ομάδα του να κυνηγάει συνέχεια το σκορ.

Τρομερό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο και με μεγάλο σκορ απέναντι στις δύο ομάδες(24-20). Η Mandra έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και με τον Τουμπανάκη να είναι καυτός με 8 πόντους , ξέφυγε με 45 – 61. Οι Myrmidons στην συνέχεια έκαναν αντεπίθεση και με 6 πόντους του Γ. Γεωργικόπουλου και τρίποντο του Χ. Γεωργικόπουλου, πλησίασαν 54-61. Πόντο πόντο πήγαινε το τελευταίο πεντάλεπτο με τους φιλοξενούμενους τελικά να καταφέρνουν να παίρνουν το ροζ φύλλο. Ο Μανήσαλης πήρε την ομάδα στις πλάτες του με 6 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Δρίβα με 4, ενώ το κρεσέντο του Νιωτάκη με 8 συνεχόμενους πόντους δεν έφτανε για τους Μυρμιδόνες, με το τελικό 64 – 70 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θοδωρής Μανήσαλης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με άξιο συμπαραστάτη τον Άγη Σταυρόπουλο με 23 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χαρίλαος Γεωργικόπουλος 26 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Myrmidons είχαν 11 / 39 δίποντα, 10 / 35 τρίποντα, 12 / 23 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη.

Η Mandra είχε 24 / 50 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 10 / 33 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Myrmidons (Καλόσακας): Χ. Γεωργικόπουλος 26, Νιωτάκης 12(10ρ.), Πετρόπουλος 2(10ρ.), Φώσκολος 2, Καλόσακας 11(10ρ.), Σιμωνετάτος, Γ. Γεωργικόπουλος 11.

Mandra Heat(Μώλος): Κύρκος, Τουμπανάκης 14, Δρίβας 5(8ρ,5ας.), Μανήσαλης 19(13ρ.), Σταυρόπουλος 23(18ρ.),Mώλος 6(13ρ.), Τσιάβος 3.

Τι μας άρεσε: Η φρόντ λάιν της Mandra!