22/02/2023
The Dreamers 11 18 8 18 - 55 -
Athens Touvlakers 10 10 10 27 - 57 -

Με διπλή υπογραφή Μαρίνου – Δεδεμάδη οι Athens Touvlakers!

Το  βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Dreamers υποδέχθηκε τους Athens Touvlakers στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της D-2 League. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Athens Touvlakers πανηγύρισαν σπουδαία νίκη με 55-57, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Νίκου Μαρινού (12π. με 4/4 τρίποντα στην 4η περ.) και το clutch mid range σουτ του Γιώργου Δεδεμάδη. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Dreamers να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στα καλάθια των Περγαντή (4π.), Μανασή (4π.), Α. Ελενίτσα (2π.). Οι Touvlakers, από την άλλη, απάντησαν με Αγκουριδάκη (6π.), Κοσκέρα (2π.), Μέξα (2π.). Σκορ 1ου δεκάλεπτου, 11-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Dreamers ανέβασαν σημαντικά την απόδοσή τους, έχοντας παράλληλα αξιοσημείωτη πολυφωνία και διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, χάρη στους Κωνσταντέλλο (4π.), Ν. Ελενίτσα (4π.), Μανασή (3π.) και Φουντά (3π.). Οι Touvlakers, από την άλλη, είχαν κάποια κενά διαστήματα, αλλά βρίσκοντας λύσεις από τους Μέξα (4π.), Λεμπούση (2π.), Κοσκέρα (2π.) και Δεδεμάδη (2π.) παρέμειναν σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ ημιχρόνου, 29-20.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν σταδιακά. Οι Touvlakers βελτιώθηκαν αμυντικά, κρατώντας στους 8 πόντους τους γηπεδούχους και μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά, χάρη στο δίδυμο των Λεμπούση (6π.) και Μέξα (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-30.

Πραγματικά ασύλληπτο ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο μέχρι τότε άποντος Νίκος Μαρίνος πήρε φωτιά πίσω από τα 6,75μ. και με 4 μεγάλα τρίποντα έβαλε τους Touvlakers μπροστά στο σκορ. Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα επικρατήσουν χωρίς δράματα, όμως οι Dreamers έβγαλαν σπουδαία αντίδραση και 3 δικά τους τρίποντα (2 από Α. Ελενίτσα και 1 από Γ. Κοντό) ανέτρεψαν γρήγορα την εις βάρος τους κατάσταση. Οι Touvlakers, ωστόσο,  δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη και με το καθοριστικό δίποντο του Γιώργου Δεδεμάδη πανηγύρισαν μια ακόμη πολύτιμη και δραματική νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Dreamers είχαν 17/63 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Athens Touvlakers είχαν 17/48 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Λεμπούσης με 10 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 δίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Περγαντής με 6 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

The Dreamers (Μανασής) : Βέλλας, Ελενίτσας Α. 12 (2), Ελενίτσας Ν. 6, Κοντός Γ. 3 (1), Κοντός Ν. 5, Κωνσταντέλος 8, Μανασής 12 (2), Παναγόπουλος, Περγαντής 6, Φουντάς 3 (1).

Athens Touvlakers (Κοσκέρας) : Αγκουριδάκης 6, Δεδεμάδης 4, Θεοδωρακόπουλος 2, Κοσκέρας 4, Λειβαδάς, Λεμπούσης 10, Μαρίνος 12 (4), Μέξας 19.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.