05/04/2023
Γιουγκοπιάστηκα 11 19 2 18 - 50 -
Elapuse BC 18 10 22 14 - 64 -

Με 2-0 η Elapuse!

Οι Elapuse είχαν κάνει ήδη το 1-0 στη σειρά. Η Γιουγκοπιάστηκα έπαιζε το τελευταίο της χαρτί. Δε θα μπορούσε το ματς να μην έχει ένταση και μεγάλη θέληση από τις δύο ομάδες για το αποτέλεσμα. Η Γιουγκοπιάστηκα προσπάθησε πολύ στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να προηγηθεί, αλλά όπως και στο πρώτο ματς, το τρίτο δεκάλεπτο των Elapuse ήταν Α-Κ-Ρ-Α-Ι-Ο και έκρινε την έκβαση του αγώνα .

Η Γιουγκοπιάστηκα ήταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά οι Elapuse ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με το Μιγιόνη να κάνει τρομερό δεκάλεπτο βάζοντας 10 πόντους και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Elapuse να προηγούνται με 11-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ένστικτο της επιβίωσης λειτούργησε και η Γιουγκοπιάστηκα έσφιξε την άμυνα της, βρήκε πολλούς σκόρερ, αλλά ειδικά ο Σακαρέλος με δύο τρίποντα έδωσε το μομέντουμ στους «κίτρινους». Οι Elapuse δε μπορούσαν να βρουν λύσεις και κατέληξαν να πάνε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 30-28.

Και τώρα ησυχία. Σταματήστε ότι κάνετε και συνειδητοποιήστε αυτό που θα δείτε. Το τρίτο δεκάλεπτο είχε επιμέρους σκορ 2-22 για τους Elapuse. Ναι καλά διαβάσατε. Κανείς δεν περίμενε τέτοια εξέλιξη βλέποντας το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Elapuse μπήκαν αγριεμένοι και μπορεί να είχαν κάνει το ίδιο και στο πρώτο ματς, καθαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά αυτό που είδαμε χθες δεν έχει προηγούμενο. Η Γιουγκοπιάστηκα είχε «πνιγεί» από την άμυνα των Elapuse, Μιγιόνης και Μαγγιώρος σκόραραν ακατάπαυστα και οι Elapuse προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με 32-50!

Φυσικά δεν υπήρχε επιστροφή πλέον. Οι φιλότιμες προσπάθειες του Τσάνταλη στο τέταρτο δεκάλεπτο για τη Γιουγκοπιάστηκα έπεφταν στο κενό και οι Elapuse κάνοντας απλά διαχείριση κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν πάρει στο συγκλονιστικό τρίτο τους δεκάλεπτο και τελικά κέρδισαν 50-64, κλείνοντας τη σειρά και παίρνοντας την πολυπόθητη πρόκριση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο εξαιρετικός Βίκτωρ Μιγιόνης που είχε 24 πόντους, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 8/29 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/21 βολές, 45 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 19 λάθη. Οι Elapuse BC είχαν 19/47 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 8/20 βολές, 35 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 6 λάθη.

Γιουγκοπιάστηκα (Σακαρέλος): Κύρκος 2, Μπαντράς, Νικολαΐδης 4, Παπαγεωργίου 6 (2), Πατάγιας 6 (1), Πουριέζης 2, Σακαρέλος 12 (4), Τσάνταλης 18 (12 ριμπ.), Ψαρρός

Elapuse BC (Πατάγιας): Αναγνώστου, Βλαντής, Δεσύπρης 7 (2), Ζορμπάς 8 (2), Κλαουδάτος 2, Κουτσούκος 4, Μαγγιώρος 15 (1), Μιγιόνης 19 (1), Πιτσιλής 4

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο των Elapuse, οι οποίοι έμοιαζαν ασταμάτητοι στο συγκεκριμένο διάστημα.