04/11/2023
Peristeri Wardogs 9 6 4 7 - 26 -
Drunk Kings 22 13 12 22 - 69 -

Με δύο MVP οι Drunk Kings!

Όγδοη αγωνιστική για τον τέταρτο όμιλο της Development 1, με τους Drunk Kings, παίζοντας κατά περιόδους πολύ όμορφο μπάσκετ, να παίρνουν την τρίτη τους νίκη για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 26-69 των Peristeri Wardogs.

Oι Βασιλιάδες πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Θεοχάρη (12π.) να ηγείται εκτελεστικά και δημιουργικά των Kings και τον Βακολέτο (4π) και τον Νικολόπουλο (3π), από την άλλη, να σκοράρουν για τους Wardogs. Ο Αλεβίζος με ακόμα τέσσερις πόντους και ο Καζής με ένα γκολ φάουλ διεύρυναν το προβάδισμα των βασιλιάδων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 9-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Drunk Kings, εκμεταλλευόμενοι την αθλητικότητα του Καζή (7π) πήραν κεφάλι στο σκορ και επέβαλαν τον ρυθμό τους απέναντι στους Wardogs, οι οποίοι σκόραραν κυρίως δια χειρός Σοφού (6π). Οι δύο ομάδες έπαιξαν αμφότερες ορθολογικό μπάσκετ, αλλά οι Βασιλιάδες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 15-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Θεοχάρης άνοιξε το σκορ για τους Kings, για να απαντήσει ο Νικολαρόπουλος με δύο δικούς του. Οι Drunk Kings συνέχισαν να παίζουν σωστά και με δύο ακόμα πόντους του Θεοχάρη, του Kουρέτα και τέσσερις του Παναγόπουλου παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 19-47.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Συνιόρογλου (2π) και τον Σπυρίδη (5π) να σκοράρουν για τους Περιστεριώτες, ενώ από την άλλη Καζής με 13 και Σιαμέτης με πέντε διαμόρφωσαν το τελικό 26 -69.

Betsson MVP για τους Drunk Kings αναδείχτηκε ο Θανάσης Καζής με 25 πόντους, 10 ριμπαουντ, 5 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ από τους Wardogs ξεχώρισε ο Διονύσης Σοφός με 8 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 8 ριμπάουντ.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Παπαδιώτης, Νικολαρόπουλος 5, Καρκατσούλης, Παγκάκης, Συνιόρογλου 2, Καρακατσάνης, Σπυρέλης 5, Βακολέτος 6, Σοφός 8.

Drunk Kings (Θεοχάρης): Κανέλλος 2, Κουρέτας 4, Σχοινάκης 2, Θεοχάρης 16, Παναγόπουλος 8, Σιαμέτης 5, Καζής 25, Αλεβίζος 7.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο τέμπο των Βασιλιάδων!