23/04/2023
Χάνειball 6 8 18 21 - 53 -
Σκόρπιοι BC 6 23 17 19 - 55 -

Με δύο νίκες στο Final 4 οι Σκόρπιοι!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Σκόρπιοι διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στην Χάνειball και επικρατώντας με 53-55 πήραν το εισιτήριο για το Final 4 της Development 2 League, εκεί όπου θα συναντήσουν στα ημιτελικά τους Destroyed Pistons. Φινάλε της σεζόν για την Χάνειball που θα αγωνιστεί στην Development League την ερχόμενη σεζόν. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα αναγνωριστικό και μουδιασμένο πρώτο πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Σκόρπιοι απλοποίησαν την υπόθεση πρόκριση με ένα εντυπωσιακό 8-23 σερί και με βασικό όπλο τον επιθετικό τους πλουραλισμό (7 διαφορετικοί σκορερ). Μιχαλόπουλος (8π.) και Σαραντάρης (5π.) ήταν αυτοί που οδήγησαν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, ενώ την ίδια ώρα η Χάνειball δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Γ. Χριστόπουλου (4π.), Κ.Κ. Χριστόπουλου (2π.) και Μπελεφάντη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 14-29.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-17 υπέρ της Χάνειball που έστω και καθυστερημένα βρήκε ρυθμό επιθετικά. Κ.Κ. Χριστόπουλος (10π.), Δ. Χριστόπουλος (2π.), Γ. Χριστόπουλος (2π.), Μπελεφάντης (2π.) και Δαμουλάκης (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης, ενώ στην αντίπερα όχθη, οι Ν. Χειράκης (5π.), Σαραντάρης (5π.), Καρπούζας (3π.) και Βεζυράκης (3π.) διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας για λογαριασμό των Σκόρπιων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-46.

Με την πρόκριση να έχει ήδη κριθεί η Χάνειball έπαιξε χωρίς άγχος στο τελευταίο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας λίγο έλειψε να φτάσει στη νίκη. ΚΚ. Χριστόπουλος (5π.), Γ. Χριστόπουλος (5π.), Δ. Χριστόπουλος (4π.), Μπελεφάντης (5π.) και Δαμουλάκης (2π.) σκόραραν με συνέπεια, όμως οι Σκόρπιοι βρήκαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση. Έτσι λοιπόν, η ομάδα του Δ. Χειράκη (5π.), πήρε τη νίκη και στο Game 2 των προημιτελική σειράς με 53-55.

Στο τέλος του αγώνα, η Χάνειball είχε 16/42 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 12/24 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Σκόρπιοι BC είχαν 14/44 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σαραντάρης με 10 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχαν 4 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Μπελεφάντης με 9 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Χάνειball (Χριστόπουλος): Δαμουλάκης 4, Μπελεφάντης 9 (1), Χριστόπουλος Γ. 11, Χριστόπουλος Δ. 8, Χριστόπουλος Κ.Κ. 21 (2).

Σκόρπιοι BC (Χειράκης): Βεζυράκης 7 (1), Ευθυμίου 1, Καρπούζας 12 (1), Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος 8 (2), Πατσιαλής 1, Σαραντάρης 10 (2), Χειράκης Δ. 7, Χειράκης Ν. 7.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.