03/04/2022
Galacticos 16 5 12 14 - 47 -
Chicago Hulks 12 21 15 14 - 62 -

Με δύο πεντάδες οι Hulks!

Το 14ο ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στο Μενίδι οι Chicago Hulks, καθώς για την 18η αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Galacticos με 47-62 και παραμένουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Με τον Κελεπούρη να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι σκοράροντας 11 πόντους και τον Κούπα να προσθέτει 5, οι Galacticos προηγούνταν με 16-10, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-12, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Τσαρτσής, ενώ νωρίτερα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Παπαγιαννάκος με 6 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Chicago Hulks επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με  τους Νάσσου (6π), Σιαχάμη (6π) και Καλδέλη (5π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 21-33. Λίγα πράγματα για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, με τον Κελεπούρη να σκοράρει ακόμα 4 πόντους και να φτάνει τους 15!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κελεπούρης πέτυχε ακόμη 7 πόντους για τους γηπεδούχους, ρίχνοντας την διαφορά στους 5, 28-33. Το γεγονός αυτό ανάγκασε τους Hulks να πάρουν time out και μετά από αυτό ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Νάσσου (5π), Παπαγιαννάκο (4π) και Τσαρτσή (4π) ξέφυγαν στους 15, 33-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Με την διαφορά στους 15 πόντους, 33-48, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Basketaki Arena και έτσι οι Chicago Hulks έφτασαν εύκολα στη νίκη με 47-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Νάσσου, Σιαχάμη, Παπαγιαννάκου  και Καλδέλη. Για τους Galacticos στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κελεπούρης, Μαυρογιώργης και Καλοπήτας

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/15 βολές, 18/52 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 18/54 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Galacticos ο Κελεπούρης με 29 πόντους (double-double)  έχοντας 3/8 βολές, 13/34 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 4 τάπες και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Chicago Hulks ο Καλδέλης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 3/3 δίποντα, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Galacticos (Κούπας): Καλοπήτας 10, Κούπας 5 (1), Κελεπούρης 29, Μαυρογιώργης 3 (1), Ρούσσος

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Ν.): Παπαγιαννάκος 16, Κόβερης 2, Σιαχάμης 11 (3), Παρσόπουλος 2, Τσαρτσής 6, Μπαντουβάκης 2, Τιγγινάγκας Ν. 2, Τιγγινάγκας Α., Καλδέλης 7, Νάσσου 14 (3)

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Galacticos, όσο και η πολυφωνία της επίθεσης των Hulks!