29/04/2023
Φιορετσίνα 5 15 20 14 - 55 -
G-vana 18 11 4 21 - 54 -

Με δυνατό τρίτο δεκάλεπτο η "Τσίνα"!

Ξεκίνημα για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα της διοργάνωσης για τις δύο ομάδες, με την Φιορετσίνα να επικρατεί της G-Vana σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τελικό σκορ 55-54.

Τρομερό ξεκίνημα στην αναμέτρηση από την παρέα του Μανώλη του Ψωμιάδη, με την G-vana να αφήνεται στις... ορέξεις του Θάνου, ο οποίος με ατομικές ενέργειες από κοντινή και μέση απόσταση υπέγραψε το 5-18 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, με την Φιορετσίνα να μοιάζει ασύνδετη και χωρίς ιδέες.

Ο Παπαγιάννης μπήκε να δώσει ενέργεια, λύσεις και σκορ στη Φιορετσίνα! Τα κατάφερε, με τους γηπεδούχους να φαίνονται αλλαγμενοι και έτοιμοι να μειώσουν κάτω από τους 5! Ένα τρίποντο από την κορυφή από τον Μοσχόπουλο... χάλασε τα σχέδια των "Βιόλα", με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-29 για G-vana!

Ο Χαρικιόπουλος δεν ήθελε άλλο να... βλέπει τους γηπεδούχους να ακολουθούν στο σκορ, πήρε τα σουτ του και τα έβαλε, με το μομέντουμ καθώς και το προβάδισμα να περνάει στην Φιορετσίνα! Το κακό δεκάλεπτο επιθετικά της G-vana στοίχησε, καθώς οι φιλοξενουμενοι από το +9 βρέθηκαν να χάνουν με 40-33 για τρίτη περίοδο.

Δε θα μπορούσε να πάει χαμένη η τεράστια προσπάθεια των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου σε ένα τρομερό παιχνίδι πραγματικά, ήτα καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πήραν τη νίκη με 55-54 και ταυτόχρονα ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Μαλακός με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από G-vana ξεχώρισε ο Ιωάννης Θάνος με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/57 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 3/9 βολές, 48 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/42 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 10/13 βολές, 50 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 17 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Γεωργακόπουλος 6, Μακρίδης 17 (12 ριμπ.), Μαλακός 8, Μητσόπουλος, Παπαγιάννης 6, Σιώλος 3, Στασινόπουλος 9, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 6.

G-vana (Ψωμιάδης): Αχτίπης 15, Θάνος 16 (17 ριμπ.), Μοσχόπουλος 11, Μπαρμπέρης 5, Τσιμπούρης 4, Ψωμιάδης 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!