03/11/2019
Paraliers 15 14 10 14 - 53 -
New York Fix 9 16 6 13 - 44 -

Με… εξάδα φωτιά οι Paraliers!

Αν και κατέβηκαν με μόλις 6 παίχτες, οι Paraliers είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη την διάρκειά του και κέρδισαν με 53-44 τους New York Fix στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον δεύτερο όμιλο της Master League.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η παρέα του Σκόρδου στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Μπραϊμιώτη, 4 του Στρατάκη και άλλους τόσους του Περσεμάτη, προηγήθηκαν με 15-7, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-9, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι ο Κουτούζος, ενώ από 2 είχαν οι Παύλου και Παναγόπουλος.

Με τον Σκόρδο να παίρνει μπρος στην δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας 9 πόντους και τον Ηλιόπουλο να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75μ, οι μπλε πήραν δύο φορές αέρα 10 πόντων, 23-13 & 29-19. Ωστόσο, οι New York Fix πρόλαβαν να μειώσουν στους 4, 29-25, χάρη σε 6 πόντους του Σεΐζη και τρίποντα των Καραμανώλη – Καλπακίδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Paraliers διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους, πήραν εκ νέου αέρα 10 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 39-31, με τους Σκόρδο και Στρατάκη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους ο καθένας. Λίγα πράγματα από τους βυσιννοί σε εκείνο το διάστημα, με τους Πλατανίτη, Σεΐζη και Χαμπεσή να σκοράρουν από 2 πόντους! Σκορ τρίτης περιόδου 39-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και έδειχναν αρκετά κουρασμένοι, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τον Σκόρδο να φωνάζει παρών με 8 πόντους, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον Περσεμάτη με 4,  έφτασαν στη νίκη με 53-44 . Πάλεψαν να γυρίσουν το ματς από παιχνίδι από το -13 οι New York Fix, ωστόσο τα τρίποντα των Καλπακίδη – Κουτούζου δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 19/55 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 13/38 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Mvp των Paraliers ο Σκόρδος με 23 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 7/11 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των New York Fix ο Καραμανώλης με 3 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Paraliers (Σκόρδος): Τσαγκάνης, Περσεμάτης 12, Ηλιόπουλος 3 (1), Στρατάκης 10, Μπραϊμιώτης 5 (1), Σκόρδος 23 (1)

New York Fix (Πλατανίτης): Σεΐζης 8, Καραμανώλης 3 (1), Αθανασόπουλος 2, Πλατανίτης 6, Κουτούζος 9 (1), Καλπακίδης 6 (2), Παύλου 2, Παναγόπουλος 2, Χαμπεσής 4, Κολέτσος 2

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική διαχείριση του αγώνα από τους Paraliers!