Winter Thessaloniki Cup 22/23 4η Αγωνιστική
22/02/2023
Sintrim Team 15 15 7 8 - 45 -
Hellas Paper Bears 14 22 16 26 - 78 -

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο πήραν την νίκη οι Hellas Paper Bears!

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στην πρώτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να φτιάξει μία διαφορά και να την κρατήσει. Οι Sintrim Team πήραν κεφάλι στο σκορ με τα καλάθια του Τερζίδη και του Αστέρη Σαλαβάτη, αλλά οι Hellas Paper Bears απάντησαν γρήγορα με τον τον Θεόφιλο Πολυχρονιάδη και τον Χρήστο Φαρμάκη να βρίσκουν ρυθμό διαμορφώνοντας το 15-14.

Στη δεύτερη περίοδο ξεκινησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με τον Παλιογιάννη να συνεργάζεται άψογα με τον Ρίζο πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, βάζοντας δύσκολα με αυτόν τον τρόπο στους αντιπάλους τους. Οι Sintrim Team δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Τερζίδη να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια, όμως η αδυναμία στην άμυνα πλήγωσε την ομάδα καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Hellas Paper Bears άρχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα αναβάζοντας με αυτόν τον τρόπο την διαφορά με τα καλάθια του Νικηφόρου και του Χρήστου Φαρμάκη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να μεγαλώνει παρά τις προσπάθειες του Μεγαλόπουλου και του Γιολβάνη. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 37-52.

Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Οι Hellas Paper Bears είχαν βρεί ρυθμό με τον Ρίζο και τον Θεόδωρο Πολυχρονιάδη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά για την ομάδα τους. Οι Sintrim Team δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί καθώς η αδυναμία να ανακόψουν τους αιφνιδιασμούς των αντιπάλων τους και η αστοχία από την γραμμή του τριπόντου οδήγησε στην ήττα με το τελικό 45-78.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χρήστος Φαρμάκης με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νικόλας Τερζίδης με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Καρακώστας, Τερζίδης 20(2), Λιβέρης, Μαυράκης, Μπούζης 3(1), Τουρόλου 3(1), Σαλαβάτης Α. 4, Σαλαβάτης Θ., Μεγαλόπουλος 7, Μεταξούδης, Γιολβάνης 8(1).

Hellas Paper Bears: Κ. Φαρμάκης 3, Ι. Πολυχρονιάδης 4, Θ. Πολυχρονιάδης 12(4), Γκαγκασούλης 4, Παλιογιάννης 12(1), Νικηφόρος 6, Φαρμάκης Χ. 19(1), Ρίζος 18(2).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Hellas Paper Bears πρόσφερε θέαμα στυς παρευρισκόμενους.