10/10/2022
Bonobo BC 11 18 23 17 - 69 -
Γκουρούδες 20 15 19 20 - 74 -

Με εκτελεστή τον Γκίκα οι Γκουρούδες!

Στο Basketaki Arena για Basketaki Cup, οι Γκουρούδες πέτυχαν τη τρίτη νίκη στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκαν των αξιόμαχων Bonobo με σκορ 69-74 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Γκίκα , καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 27 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ,4-9 και 7-11, ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-11 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων,11-20. Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Γκίκας πέτυχε 5 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο εκπληκτικός Σταύρος Μπάμπαλης είχε 6 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Γκουρούδες αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους,16-28, οι Bonobo με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Σιαμάνη και Σταύρο Μπάμπαλη να ηγούνται των προσπαθειών τους μείωσαν στους έξι,23-29, με το φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 29-35 υπέρ της παρέας του Λιμνιάτη . Ο Μελάγιες πέτυχε 4 πόντους, ενώ ο Σταύρος Μπάμπαλης είχε 11 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με τον Γκίκα να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση στο κλειστό του Basketaki Arena έστειλαν τη διαφορά στην ανώτερη της τιμή, αυτής των δώδεκα πόντων,37-49,οι εξαιρετικοί Bonobo πέτυχαν έντεκα αναπάντητους πόντους,48-49,με το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να βρίσκει τους Γκουρούδες σε θέση οδηγού με σκορ 52-54. Ο Γκίκας πέυχε 9 πόντους , ενώ ο Σταύρος Μπάμπαλης είχε 10 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία,56-56,οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα ,58-64 και 60-67, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στη διοργάνωση του Basketaki Cup με σκορ 69-74 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γκίκας με 27 πόντους , 6 ριμπάουντ , 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Σταύρος Μπάμπαλης είχε 42 πόντους , 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα .

Οι Γκουρούδες είχαν 16/27 δίποντα , 11/30 τρίποντα , 9/12 βολές , 34 ριμπάουντ , 22 ασίστ , 4 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 12 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 27/51 δίποντα , 4/27 τρίποντα , 3/5 βολές ,39 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 9 κλεψίματα και 7 λάθη .

Bonobo(Μπάμπαλης): Αρμενιάκος 8, Σταύρος Μπάμπαλης 42, Ευστάθιος Μπάμπαλης, Σιαμάνης 6, Φουραδούλας 4, Φουρλής 5, Παπασωτηρίου 4 .

Γκουρούδες(Λιμνιάτης) : Αργυράκης 4, Αχής 14, Λιμνιάτης 12, Μελάγιες 13, Μπαλαούρας 4.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο των Δημήτρη Γκίκα και Σταύρο Μπάμπαλη, οι οποίοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 27 και 42 πόντους αντίστοιχα !