22/01/2023
Hurricanes 14 25 24 12 - 75 -
Greek Freaks 22 16 10 8 - 56 -

Με ελεύθερο σκοπευτή τον Περσίτσα οι Ηurricanes!

Την Κυριακή το βράδυ 22 Ιανουαρίου στο Μαζαράκη, οι Ηurricanes πήραν τον έλεγχο του αγώνα από το τρίτο δεκάλεπτο και με παίκτη ορχήστρα τον Κώστα Περσίτσα με έξι τρίποντα και 27 πόντους συνολικά, επικράτησαν σχετικά άνετα απέναντι στους Greek Freaks με 75 – 56, σκαρφαλώνοντας στην τέταρτη θέση του τρίτου ομίλου της Evolution.

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες μα σκοράρουν εναλλάξ και το σκορ να είναι ισόπαλο 13 – 13. Ξυγκάκης(4),Καρατζής(3) από την μία και Γκυρτής,Λατίφης, Περσίτσας με 4 έκαστος από την άλλη, διαμόρφωναν το σκορ. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 1 – 9, με τον Σουβλέρη να δίνει ταχύτητα και 4 πόντους, τον Χαλούδη να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Καρατζή να βάζει καλάθι από κοντά, για το 14 – 22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Κώστα Περσίτσα , ο όποιος με τέσσερα τρίποντα και μάλιστα το ένα πίσω από το κέντρο στην λήξη, έδινε προβάδισμα στους Hurricanes με 39 – 38. Ο έτερος που έδινε λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων ήταν ο Γκυρτής με 7 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους που οδηγούσαν το σκορ στην μεγαλύτερη του διάρκεια, ο Χαλούδης ήταν εξαιρετικός με 8 πόντους, με τον Υφαντόπουλο άξιο συμπαραστάτη να βάζει 4 πόντους.

Η ομάδα του Κοσσυβάκη, συνέχιζε να είναι ασταμάτητη επιθετικά και στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να ακουμπάει τους 15 πόντους. Ο Λατίφης πήρε μπροστά πετυχαίνοντας 7 πόντους, ο Περσίτσας πυροβολούσε κατά ριπάς από την περιφέρεια με δύο νέα τρίποντα και οι Καραθάνος με 4 και Βλάχος με τρίποντο,έδιναν τις λύσεις για το 63 – 48. Στην αντίπερα όχθη, οι Freaks έβρισκαν λύσεις μόνο από τρεις παίκτες(Ξυγκάκης 3, Χαλούδης(4), Διαθεσόπουλο(3), αλλά δεν έδειχναν να πατούν καλά στο γήπεδο, κυνηγώντας μοιραία το σκορ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν αποδεχτεί την ήττα τους, με τον Χαλούδη μόνο να παλεύει με 6 πόντους, ενώ την νίκη των γηπεδούχων, υπέγραψαν κυρίως οι Περσίτσας και Λατίφης, που πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος, για το τελικό 75 – 56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κώστας Περσίτσας με 27 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Χαλούδης με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ 1 κλέψιμο.

Οι Hurricanes είχαν 19 / 34 δίποντα, 9 / 27 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Freaks είχαν 18 / 50 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 11 / 22 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Βασιλειάδης 1, Βλάχος 6(8ρ.), Γκυρτής 13, Καραθάνος 7, Λατίφης 17(10ρ.), Μακρής 2, Ρούσσος, Ταμιωλάκης 2, Περσίτσας 27.

Greek Freaks(Υφαντόπουλος): Διαθεσόπουλος 3, Θεοχάρης (7 ρ.), Καρατζής 7, Ξυγκάκης 9(10ρ.), Σκάγκος , Σουβλέρης 6 , Υφαντόπουλος 6, Χαλούδης 25.

Τι μας άρεσε:Η ευστοχία του Περσίτσα από τα 6,75 με αποκορύφωμα το τρίποντο πίσω από το κέντρο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.