20/02/2023
Χαρμάνι Μιλάνο 3 12 10 6 - 31 -
Bar Χελώνα 9 13 13 20 - 55 -

Mε εμφατικό τρόπο η πρώτη νίκη της Bar Xelona

Mε όπλο την εξαιρετική της άμυνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και με τον Λίτη να βλέπει το καλάθι σαν...βαρέλι, η Bar Xelona πέτυχε μια εντυπωσιακή απέναντι στη Xarmani Milano (31-55), που βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα. Αυτό το αποτέλεσμα είχε μεγάλη σημασία για τους «μπλαουγκράνα», αφενός γιατί ήταν η πρώτη τους νίκη στη Development League, αφετέρου γιατί ήταν αφιερωμένη στον τραυματία αρχηγό τους, Γιώργο Σπανό.

Η Α' περίοδος δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητες από άποψη ποιότητας. H Bar Xelona ήταν ελαφρώς καλύτερη και βρήκε κάποιους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, την ώρα που οι «πράσινοι» ήταν τρομακτικά άστοχοι και έκαναν πάρα πολλά λάθη, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 3-9.

Στην Β' περίοδο, με σημείο αναφοράς τον Ηλιόκαυτο μέσα στο καλάθι, οι Xarmani Milano ισορρόπησαν τον αγώνα και βρήκαν κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα, όμως ο Λίτης με τα μεγάλα τρίποντά του κράτησε σε καλή απόσταση τη Bar Xelona, που πήγε στα αποδυτήρια στο +7 (15-22).

Στην επανάληψη, η Bar Xelona προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα και να μην πάθει ό,τι της συνέβη σε προηγούμενα ματς, στα οποία έχανε τις διαφορές στο Β' μέρος. Αυτή τη φορά τα πήγε περίφημα και έκλεισε την Γ' περίοδο (25-34), βάζοντας υποθήκη για τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Xarmani Milano δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να μπουν σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης. Αντιθέτως, η Bar Xelona κυριάρχησε πλήρως και τελικά έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση (31-55).

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Νικόλας Ηλιόκαυτος με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Xarmani Milano: Αρβανίτης 2, Δεμερτζίδης 1, Ηλιόκαυτος 10, Καλογερόπουλος 2, Κωνσταντινόπουλος, Νικήτας, Πανουτσόπουλος 6, Παρίσης 2, Τζατζαδάκης, Τριανταφύλλου 6, Χατζής

Bar Xelona: Κακλαμάνης 8, Λίτης 14, Λαμπρόπουλος 2, Μουλαγιάννης 8, Παπαδόπουλος 1, Σίνος 8, Σινογιώργος 2, Σταθόπουλος 12