23/10/2022
Blastiakos 13 27 13 18 - 71 -
Terroristas 11 13 5 17 - 46 -

Με εμφατικό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη για τον Blastiako!

Blastiakos και Terroristas βρέθηκαν αντιμέτωποι στο Basketaki Arena έχοντας ως στόχο την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, αφού με καλάθια των Θεοδωρομανωλάκη, Μόκκα και Okungbowa προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 8-0. Οι "τρομοκράτες" ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα, έβγαλαν αντίδραση και με τους Νίκα, Κονοφάο και Παπαδημητρίου, μείωσαν στο καλάθι (13-11) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Blastiakos συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και να διευρύνει μάλιστα το υπέρ του προβάδισμα, χάρη στα τρίποντα των Σωτηρίου και Μόκκα και τα δίποντα του Λόλα. Ο Παπαδημητρίου με ατομικές ενέργειες έκανε την διαφορά στην επίθεση των Terroristas, που είχαν ωστόσο πολλά θέματα προς επίλυση. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Blastiako στο +16 (40-24).

Πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση έβαλαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με ολοκληρωτικό μπάσκετ και τρίποντα των Θεοδωρομανωλάκη, Μόκκα και Αβαγκιάν, εκτόξευσαν την διαφορά στο +25 (49-24). Οι Terroristas που πήραν σκορ στο δεκάλεπτο μόνο από τον Παπαδημητρίου, δε μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 53-29.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους στο Μενίδι. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των γηπεδούχων και με τους Παπαδημητρίου και Νίκα μείωσαν σε 54-40. Ο Blastiakos ανέβασε και πάλι "στροφές", γύρισε τη μπάλα στην επίθεση και με πολυφωνία έφτασε εύκολα στη νίκη με το εντυπωσιακό 71-46.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σωτηρίου με 8 πόντους (2/5 τριποντα, 1/3 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/42 δίποντα, 11/35 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 10/30 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Blastiakos (Γεροντάκης): Okungbowa 10, Αβαγκιάν 5 (1), Γεροντάκης 7 (1), Θεοδωρομανωλάκης 14 (2), Κατοίκος 2, Λόλας 9 (1), Μόκκας 12 (4), Σωτηρίου 8 (2), Προβής 2, Τροχαλιάς 2

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 2, Καρδάσης, Κονοφάος 5 (1), Νίκας 9 (2), Παπαδημητρίου 22 (2), Παπαπαναγιώτου 2, Τσαούσης 6 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι γηπεδούχοι και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.

Τι δεν μας άρεσε: Με εξαίρεσης τον Παπαδημητρίου οι υπόλοιποι Terroristas κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά.